YTL (Yeni Türk Lirası)'nın yeni bir para birimi olarak kamuoyuna sunulması stratejisinin analizi
Analaysis of the strategy of the introduction of New Turkish Lira as a new unit of currency
- Tez No: 218576
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 317
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, 01 Ocak 2005 tarihi itibariyle parasından altı sıfır atarak Yeni bir para birimi olan Yeni Türk Lirası'na geçmistir. Ağustos 2004 tarihinde, kamuoyunun bu değisim hakkında bilgilendirilmesi ve geçisin sorunsuz gerçeklestirilebilmesi amacı ile TCMB yönetiminde ?Yeni Türk Lirası Tanıtım ve Bilgilendirme Kampanyası? baslatılmıstır. Yeni Türk Lirası (YTL)'nin Kamuoyuna Sunulması Stratejisinin Analizi baslıklı bu çalısmada, parasından altı sıfır atarak Yeni Türk Lirası'na geçen Türkiye'de kamu tarafından gerçeklestirilen halkla iliskiler etkinlikleri için çok önemli bir örnek teskil eden YTL kampanyasının, iletisim stratejisi ve halkla iliskiler etkinlikleri, TCMB belgeleri, yazılı görsel basında yer alan haber ve tanıtımlar ayrıca yine TCMB tarafından gerçeklestirilen kamuoyu arastırmaları üzerinden incelenmistir. Kampanya stratejisinin değerlendirilmesinde en önemli kıstas olarak değisimi yasayan vatandasların YTL'ye geçisin ardından gösterdikleri uyum, verdikleri tepkiler ve yasadıkları sorunlar ele alınmıstır. Yapılan kamuoyu arastırmalarının sonuçları ve konuyla ilgili haberlerde esas alındığında görülmüstür ki YTL kampanyası, kamuoyunun büyük çoğunluğu tarafından ?basarılı? olarak nitelenmektedir. Verilere göre, kamuoyunun konuyla ilgili haberdarlık ve bilgi düzeyi kampanya süresince artıs göstermis, 2005 yılında toplumun çok büyük bir kısmı YTL kullanmaya alısmıstır. Toplumun büyük çoğunluğu geçisin gerekçelerini kavramıs, geçis sayesinde paranın kullanımının kolaylastığını, değeri ve saygınlığının arttığını ve yatırımlarını YTL ile yapacak kadar güvendiğini belirtmistir. Kampanya dönemi içinde incelenen gazete haberleri ve TCMB belgeleri ortaya çıkmaktadırki geçis sürecinde vatandasın YTL kullanımına alısmasını zorlastıran çok büyük bir sorunla karsılasılmamıstır. Yapılan analiz ve elde edilen veriler doğrultusunda görülmüstür ki, YTL kampanyası stratejik hedeflerine ulasmıs, Türk Lirasından 6 sıfır atılmasına iliskin sürecin sorunsuz gerçeklesmesinde ve yeni para birimine güven insasında büyük rol oynamıstır.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey dropped six zeroes from its currency and started using new currency, New Turkish lira. As of August 2004 the CBRT administration started ?Introduction of the New Turkish lira and Information Campaign? to enable this transition with ease and to inform the public of this change. In this study, titled ?The Analysis of the Strategy in Introducing the New Turkish lira to the Public? the author analyzed an important example of the public relations activities in Turkey, conducted by the public sector, the YTL campaign. This analysis was made through the communication strategy and public relations activities, CBRT documents, news and publicity in the press and the media along with the public surveys conducted by the CBRT. In evaluating the campaign strategy, the main criteria were the adaptation process of the citizens, their reactions and problems following the transition to the New Turkish lira. When the ?problematic? matters as mentioned in the relevant news and the results of public surveys were considered, it is seen that the majority of public opinion regards the YTL campaign as ?successful?. According to the survey results, the public opinion?s level of awareness and information increased during the campaign and the majority of Turkish community got used to the use of YTL by 2005. Besides, these surveys revealed that the majority of people comprehended the grounds for this change and they stated that using money became easier, its value and credibility increased and that they trust it to make their investments in YTL. When the newspaper articles and CBRT documents of the campaignperiod are scanned, it is seen that there was not a big problem that complicated or impeded the use of YTL by citizens during the transition period. In short, it was observed that, the YTL campaign achieved its strategic targets, greatly contributed to the undergoing the process for the removal of six zeroes the Turkish lira, and played a significant role in inspiring confidence in the new monetary unit.