Yoksulluk ve reklam algısı : Reklam metinlerine yönelik algılamalar üzerine bir alan çalışması
Poverty and the perception of advertisement : A field study on the perception of advertisement texts
- Tez No: 218578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Sosyoloji, Public Relations, Advertising, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın temel konusu reklam metinleri ve bu metinlere yönelik algılamalardır. Küresel dünyada reklamlar ve reklam metinleri içerisindeki mesajlar kitleleri birer tüketici olarak konumlandırarak çeşitli mesajlar iletmektedirler. Bu mesajlara yönelik algılamalar sınıfsal, kültürel ve sosyal kimi aitliklere bağlı olarak farklı biçimlerde algılanabilmektedir. Bu çalışmada reklam metinlerine yönelik bu algılamaların yoksulluk unsuruyla olan ilişkisi incelenmektedir. Çeşitli kültürel, sosyal ve ekonomik aitliklere sahip bireylerin reklam metinlerini bu aitlikleriyle ilişkili olarak nasıl algıladıkları ve metinlerde kurulan standart tüketici tipine karşı olan tavırları soruşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this research is the perceptions towards advertisement texts. In global world, the messages inside advertisements and advertisement itself, convey some instructions to the masses, positioning them as individual customers. Perceptions towards these messages may vary in relation with a number of cultural, social and class related concerns. In this work, the relationship between these perceptions and the factor of poverty is investigated. How people with various social, cultural and economic identifications percieve these advertisement texts, and their attitude towards these positioning of standart consumer type are questioned.