Anadolu'da Apollon kültü
The cult of Apollo in Anatolia
- Tez No: 218595
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Din, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Archeology, Religion, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Klasik Çag'lardaki Anadolu kült geleneginin ana unsurlarından biri olan tanrı Apollon ve kültünün konu edildigi çalısmanın amacı; Apollon'un Anadolu'daki algılanıs biçimini, yogunlugunu, bölgelere göre gösterdigi farklılıkları ortaya koymak olarak belirlenmistir. Çalısma bu yapısı ile Klasik Çag'lardaki Anadolu kült gelenegi ile ilgili ipuçlarını da barındırmaktadır. Kült incelemelerinin temel kaynaklarının özellikleri bir arada degerlendirildiginde, en dogru bilgilerin; epigrafik kaynaklar aracılıgıyla, kutsal alanı ile birlikte belgelenebilen, nümizmatik ve antik kaynaklar aracılıgıyla da desteklenen ören yerlerinden edinilebilecegi sonucu ortaya çıkar. Bu belirlemelerin ısıgında, çalısmada detaylı incelemeler; yanıltıcı olmayacagı düsünüldügü için, yazıtlar ve/veya maddi kültür kalıntıları ile kutsal alanları belgelenebilen ören yerleri üzerinde yogunlastırılmıstır. Apollon kültünün, Anadolu'daki yayılısını ve içerigini ortaya koymayı amaçlayan çalısmanın birinci bölümünde, Anadolu'nun antik bölgeleri ana baslıkları altında; bu bölgelerde Apollon kültünün görüldügü kentler, kentlerde Apollon'un yazıtlar ve antik kaynaklar aracılıgı ile belirlenebilen sıfatları (epitheton), bu sıfatlar altında sikkeler ve plastik eserler aracılıgı ile belgelenebilen görsel algılanısı ve varsa kutsal alan özellikleri irdelenmistir. Çalısmanın ikinci bölümü, Apollon'un Anadolu'daki sıfatlarının (epitheton) degerlendirilmesine ayrılmıstır. Bölge baslıkları altında yapılandırılan bu bölümde; Apollon'un hangi sıfatlarla tapınım gördügü, bu sıfatların içerdikleri anlam, bölgesel özellikler, Anadolu ve Kıta Yunanistan'daki kullanım yogunlugu ele alınmıstır. Anadolu'da, özellikle de Batı Anadolu'da Apollon ve kültü; Hellenistik Çag ile birlikte sistemli olarak baslatılan ve Augustus Çagı'nda doruga ulasan, Hadrian'ın ise kurdugu Hellen birligine kabul edilebilmek için Hellen kökenini ispatlama zorunlulugu getirmesi ile son noktayı koymus oldugu, Hellenlestirme politikasına ragmen, kimi zaman iç içe geçmis, kimi zaman bütünüyle Hellenlesmis olsa da, özgün özelliklerini belirli bir ölçüde koruyabilmis görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis on ?The Cult of Apollon in Anatolia? investigates the cult of Apollon and its epithetons, iconograpy, places of worship in Anatolia in an attempt to point out the similarities and the differences between them. During our study about Apollon?s epithetons and iconograpy, epigraphic and numismatic findings guided us. But study has not been limited to the epigraphic and numismatic findings, has been carried out within the integral framework of the use of works by outstanding writers on the antiquity, works of sculptors, relics of ancient cities and objects of offering.