Türkiye'de ilk kadın milletvekilleri
The first women parliamentarians of Turkish republic
- Tez No: 218596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tarihte kadının toplum içerisindeki konumunu, gelenekler, siyasi ve ekonomik gelişmeler ve en önemlisi dini kurallar belirlemiştir. Zaman içerisinde sanayileşme, eğitimin yaygınlaşması, savaşlar ve kadının çalışma hayatına girmesi gibi nedenler kadının toplumdaki statüsünü farklılaştırmıştır . İslamiyet'ten önce Türk toplumlarında kadın, hayatın her alanında etkindir. İslamiyet'in kabulünden sonra, Kur'an'daki bazı ayetlerin erkeklerin lehine yorumlanması, Bizans ve İran kültürünün Türk toplumunu etkilemesi sonucunda kadın toplumsal hayattan yavaş yavaş uzaklaşmıştır. Türk kadınının toplumdaki bu durumu Tanzimat Dönemi'nde sorgulanmaya başlanmıştır. Fakat Türk kadınına siyasi ve sosyal haklar tam anlamıyla Cumhuriyet Dönemi'nde verilmiştir. 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilmesinden sonraki ilk seçimlerde 18 kadın milletvekili -biri ara seçimle- TBMM'ye girmiştir. Böylece kadınlar siyasal alanda kendilerini gösterme imkanı bulmuşlardır. Bu çalışmada Türk kadınının tarih içerisinde geçirdiği değişim süreci, ilk kadın milletvekillerinin eğitim-öğretim düzeyleri, meslekleri, bildikleri diller, medeni durumları, yaşları, çocuk sayıları ve siyasi faaliyetleri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditions, economical and political improvements and ?the most important ? religious rules have determined the place of woman in society in the history. As the time passed, the reasons such as industrialization, becoming widespread of education, wars and women?s entering to the working life have differentiated the status of woman in the society. Before Islam, in Turkish societies, woman was active in all parts of life. After Islam, because of to be interpreted some verses of the Koran to men?s favor, Byzantine and Iranian culture?s affecting to Turkish society have caused woman to leave social life slowly. This situation of Turkish women in society has been started to be discussed in the years 1839-1876 in Ottoman History. However, political and social rights have been given completely to Turkish woman in Republic Period. In 5 December 1934 it was given woman to select and to be selected the member of the Grand National Assembly. After this, with the first election 18 women deputies ?one of this with by election- have entered to the Grand National Assembly of Turkey. In this way, women have found an opportunity to show themselves in political area. In this work, it has been studied to be examined the alteration process of Turkish woman in history, the education-instruction level of the first women deputies, their jobs, the languages they know, their marital status, their ages, the number of children they have and their political activities.