Avrupa birliğine katılım için öngörülen ekonomik kriterler ve Türkiye örneği
Economic criteria for accession to the European Union and Turkey case
  1. Tez No: 218601
  2. Yazar: GÜLŞAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalısmanın ana konusunu, Avrupa Birligi'ne giris için öngörülen ekonomik kriterlerle Türkiye'nin bu kriterleri karsılama yönünde harcadıgı çabalar ve mevcut durumun degerlendirilmesi olusturmaktadır. Çalısmada öncelikle, Kopenhag Ekonomik Kriterleri ile Maastricht Kriterleri arasındaki farklara dikkat çekilmis ve Kopenhag Ekonomik Kriterleri detaylarıyla incelenmistir. Kriterlerin uygulanmasında Avrupa Komisyonu tarafından göz önünde bulundurulan temel göstergelerin neler oldugu ve bunların açıklanması çalısmanın önemli bir bölümünü teskil etmektedir. Kopenhag Ekonomik Kriterleri'nin incelenmesinde ele alınan temel göstergeler; isleyen bir piyasa ekonomisin varlıgı ve ekonominin rekabet edebilme gücü olarak ortaya konmakta ve bu göstergelere bilimsel kavramların incelenmesi yoluyla açıklamalar getirilmektedir. Ayrıca çalısmada, Türkiye'nin Kopenhag Ekonomik Kriterleri'ni yerine getirme amacıyla izledigi yol ve bu yolda Avrupa Birligi tarafından yapılan yıllık degerlendirmeler kronolojik sıra ve alt baslık gruplandırmalarıyla incelenmistir. Bu bölümdeki temel amaç, Türkiye'nin AB'ye katılım amacıyla gösterdigi gelismelerin dogru sekilde anlasılmasının saglanmasıdır. Bu inceleme yapılırken, Avrupa Komisyonu tarafından, 1998 yılından beri her yıl hazırlanan lerleme Raporları gösterge olarak alınmıs ve bu raporlar analiz edilmistir. ncelemeler sonucunda, Türkiye'nin Kopenhag Ekonomik Kriterleri'ni karsılama konusunda çok önemli gelismeler gösterdigi ancak uyum sürecinin tamamlanmasının daha uzun zaman alacagı degerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper is an attempt at analysing economic criteria for accession to the European Union and Turkey?s efforts in meeting these criteria under the light of existing situation. Major differences between Kopenhagen Economic Criteria and Maastricht Criteria are being stressed as the initial point and the Copenhagen Economic Criteria are explained and studied particularly. Clarification of key indicators, used by the European Commission, in assessing the improvement process of candidate countries in meeting these criteria is another core objective of the thesis. Main indicators in analyzing Kopenhagen Economic Criteria are existence of a functioning market economy and the capacity to cope with competitive pressure and market forces within the Union. These indicators are studied via scientific explanations in the paper. Dissertation also brings together into a single document of the economic chapters of Regular Reports on Turkey?s Progress Towards Accession which have been published annually by European Commission since 1998. It is analysed that Turkey has attempted significant improvements in meeting accession requirements; however, still more time and effort are needed in order to complete the process.