Yaşlılarda görülen biyolojik ve sosyal değişimler
Biological and social changes in elderly
- Tez No: 218603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yaşlanma, organizmanın geriye dönüşü olmayan bir şekilde yıpranması, işlevlerinin bozulmaya başlaması şeklinde tanımlanmaktadır. Dünyada ve ülkemizde ortalama yaşam uzunluğunun ve buna bağlı olarak yaşlı nüfusun artması sonucunda, bu alandaki sorunlara yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. İnsanın gelişim sürecinde ilerleyen yıllarda organlarda yenilenmenin yavaşlaması, durması ve yıpranma olayının başlaması ile fiziksel değişimler ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe kronik hastalıklar düzenli bir biçimde artmaktadır. Ayrıca kalp ve damar hastalıkları artmakta, duyu organlarında, fiziksel hareketlerde gerilemeler, davranış ve reflekslerde, yavaşlamalar, osteoporoz, kireçlenme sonucu postürde bozulmalar görülmektedir. Günümüzde yaşlanmanın bu etkilerini azaltmaya yönelik pekçok yöntem denenmektedir. Yaşlanma ve yaşlılık temel anlamda biyolojik olaylardır. Ancak insan söz konusu olduğunda, yaşlanmanın biyolojik yönlerinin dışında sosyal, psikolojik ve ekonomik yönleri gibi başka yönleri de ortaya çıkar. İnsanların, başka insanları da barındıran büyük ya da küçük belli bir toplum içinde yaşadığı düşünülürse, yaşlılığın psikolojik ve ekonomik yönleri de yaşlılığın sosyal boyutu başlığında ele alınmalıdır. Geçmişten günümüze yaşlının toplum ve aile içindeki statüsü kendileri dışındaki faktörler tarafından belirlenmiştir. Yaşlılık döneminin sosyal boyutları bireyden bireye farklılıklar göstermektedir. Ayrıca farklı toplumların yaşlılara yaklaşımı da oldukça farklıdır. Bu farklılıkları ortaya çıkaran faktörler ise yer, zaman, çevre şartları gibifaktörlerdir. Sosyal yaşlanmayla ilgili pek çok teori geliştirilmiştir. Bu teoriler, yaşlı bireylerin toplum içindeki davranış ve durumlarını açıklamaya çalıştıkları gibi aynı zamanda toplumların da yaşlılarla olan ilişkilerini ele almaktadırlar. Bu tez çalışmasıyla, mevcut bilgiler ışığında yaşlanma sürecinin ve yaşlılığın biyolojik ve sosyal yönlerini bir derleme halinde sunmaktan öte, yaşlılığın tam olarak açıklanamamış yönlerine dikkat çekmek ve yaşlılıkla ilgili çalışma yapacak araştırmacıları, bu konular üzerinde düşünmeye sevk etmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aging is described as, unreversible wearing of organism and starting corruption in its functions. As a result of increasing of average life longevity and depending on it aged population in world and our country, it needs to researches on this topic. In human development process, physical changing appeared with slowing of organ renewing and starting of wearing. As age is get older, chronic illnesses are increasing regularly. Also cardiovascular diseases increasing and appeared recessions on sensing organs and physical movements, postural corruptions because of osteoporosis. Basically aging is a biological process. However when human is the subject, there are some other aspects of aging appeared like as social, psychological and economical. Psychological and economical aspects of aging should be consider in social aging because of humans live in a society. From past to today, the status of elder people in family and society, determined by different factors. Social aspects of aging are different between individuals. Also different societies have different behaviours about old people. The factors which are the reason of differences are place, time and environment. There are many theories about social aging. These theories try to explain elder peoples roles and behaviors in society. In this thesis study aimed that attract attention to unexplained aspects of aging and direct to other researchers to these aspects.