Mal rejiminin tasfiyesi davalarında geçici hukuki korumalar sorunu
The issue of the temporary legal protections in the case of the division of matrimonial property
- Tez No: 974157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ERCAN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Geçici hukuki korumalar, yargılamanın kesin olarak sonuçlanmasına kadar geçen süre zarfında meydana gelebilecek tehlikelerden davanın taraflarının ya da davanın konusunun korunması amacı ile alınan önlemlerdir. Mal rejiminin tasfiyesi davalarının makul sürede sonuçlandırılamaması nedeni ile davada elde edilecek hukuki menfaate yönelik tehlikelerin engellenmesi amacı ile geçici hukuki koruma tedbirlerine başvurulmaktadır. Mal rejiminin tasfiyesi davalarında uygulanacak geçici hukuki koruma tedbirleri üzerinde doktrinde ortak bir görüş bulunmamaktadır. Yargı kararlarında da mal rejiminin tasfiyesi davalarında ihtiyati tedbire mi ihtiyati hacze mi başvurulacağı hususunda bir içtihat birliği bulunmamaktadır. Çalışmamızın konusunu da mal rejiminin tasfiyesi davalarında alınan geçici hukuki koruma tedbirleri, bu bağlamda özellikle ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz ile bu konuda verilen yargı kararları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Temporary legal protections are measures taken to safeguard the parties or the subject matter of a case from potential harm that may arise before the conclusion of the trial. These measures are particularly important in property regime liquidation cases, which often cannot be finalized within a reasonable time frame. Temporary legal protections aim to prevent the legal interests at stake from being jeopardized during this period. However, there is no consensus in legal doctrine regarding which temporary protection measures should be applied in property regime liquidation cases. Similarly, judicial decisions are inconsistent on whether provisional measures or provisional attachment (seizure) should be used in such cases. This study focuses on the provisional legal protection measures applied in property regime liquidation cases, in this context, especially the provisional measures and provisional seizures, and examines the relevant court decisions on the matter.