Borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi
Accounting of borrowing costs
  1. Tez No: 218605
  2. Yazar: AYSUN KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İşletmeler faaliyetlerini devam ettirebilmek için kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Bu kaynaklar işletmelerin özsermayelerini ve yabancı kaynaklarını oluşturur. Yabancı kaynaklar, kredi kuruluşlarından, para ve sermaye piyasalarından ya da ticaret ilişkisinde bulunulan yaptıkları işletmelerden sağlanabilir. Söz konusu yabancı kaynaklar borç adı altında değerlenirler. İşletmelerin borçlanma yoluyla elde ettikleri kaynaklara ilişkin katlandıkları faiz, komisyon ve vade farkı gibi yükümlülüklere borçlanma maliyeti adı verilir. Borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi, işletmenin karını etkileyeceğinden üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi yöntemleri, 23 numaralı Türkiye Muhasebe Standardı, Vergi mevzuatı ve Sermaye piyasası mevzuatında düzenlenmiştir. Ülkemizde borçlanma maliyetleri ile ilgili olarak mevcut bulunan yasal düzenlemelerin hepsinde benzer bir anlayış hakimdir. Her üç düzenleme de temelde birbiri ile uyumlu ve tutarlı hükümlere sahiptir. Ancak vergi mevzuatı amaç farklılığı taşıdığından farklı düzenlemeler içermektedir. Vergi mevzuatındaki dağınıklığın giderilmesiyle bu düzenlemelerdeki uyum ve tutarlılık bir bütünlük kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
Companies need funds in order to continue their functions.These funds constitute capitals and credits of companies. The companies can assure credits from finance companies, financial markets, capital markets and the other companies which they trade with. These credits are called borrowings. The interest on overdrafts and borrowings, exchange differences on foreign currency borrowings, commissions on borrowings are called borrowing costs. Since the borrowing costs in accounting may affect the profit of the company, there should be an emphasize on this issue. The methods of borrowing costs take place in Turkish Accounting Standart, named ?Accounting of Borrowing Costs? number 23, tax-legislation regulation and Capital Markets Board of Turkey regulation. In our country legal arrangements related to borrowing costs have similar belief. Every three regulations basically have appropriate conditions with each other. But tax-legislation constitutes different regulations owing to its different target. The integrity of this consistency and harmony will be able to be gained by the way the revision of the muddle in tax regulations.