Babaların 3-6 yaş grubu çocuklarıyla geçirdikleri zamanın niteliğini belirleme ve geliştirme
Developing and determining the quality of the time period fathers spare for their children at 3-6 years a old
  1. Tez No: 218606
  2. Yazar: PERİHAN ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada; babaların, 3-6 yaş grubundaki çocukları ile geçirdikleri zamanın niteliğinin belirlenmesine ve geliştirilmesine çalışılmıştır.Araştırma, betimsel ve deneysel olmak üzere iki boyuttan oluşmaktadır. Betimsel boyutta örneklem; Konya ilinde ulaşılabilen, gönüllü 270 baba ve 230 anneden oluşmaktadır. Araştırmanın deneysel boyutu; 16'sı deney grubunda ve 14'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 30 gönüllü denek baba ile yürütülmüştür. Araştırmanın betimsel boyutunda, tekil ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Deneysel boyutta ise denkleştirilmiş ön-test son-test kontrol gruplu model kullanılmıştır.Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Zamanın Niteliğini Belirleme Anketi? (ZNBA) ve Dökmen tarafından geliştirilmiş olan Empatik Eğilim Ölçeği (EEÖ) ile elde edilmiştir. Araştırmanın deneysel boyutunda, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Baba Eğitimi Programı? (BEP) kullanılmıştır. Bu program hafta sonlarında ikişer saatlik oturumlar halinde 10 oturumda verilmiştir.Araştırmanın betimsel boyutunda elde edilen verilerin frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapmaları betimlenmiştir. Anne ve babaların görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı ise Bağımsız Örneklemler t-Testi ile test edilmiştir. Babaların görüşleri yaş, eğitim durumu, meslek ve 3-6 yaş grubundaki çocuğun cinsiyeti değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalarda Tek Faktörlü Varyans Analizi ( ANOVA) kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlere göre anketin alt boyutlarından alınan puanların karşılaştırılmasında ise Çok Değişkenli Varyans Analizi ( MANOVA) ve Scheffe kullanılmıştır.Araştırmanın deneysel boyutuna ilişkin verilerin analizinde parametrik olmayan istatistikler kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasında yapılan karşılaştırmalar Mann Whitney U testi ile yapılmıştır. Deney grubunun ve kontrol grubunun ön-test son-test puan karşılaştırmalarında ise Wilcoxon Testi kullanılmıştır.Elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir;Babalar, çocukları ile geçirdikleri zamanın niteliğini iyi (iyi = 3.40-4.19) düzeyde görmektedirler. Anneler de babaların çocukları ile geçirdikleri zamanın niteliğini genelde iyi düzey olarak tanımlamaktadırlar. Buna rağmen, babaların çocukları ile geçirdikleri zamanın niteliğine ilişkin olarak, babaların görüşleri ile annelerin görüşleri arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Babalar, çocukları ile geçirdikleri zamanın niteliğini daha yeterli algılamaktadırlar.Babaların çocukları ile geçirdikleri zamanın niteliği, babaların yaşlarına, eğitim düzeylerine ve çocuklarının cinsiyetine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine and develop the quality of the time period that fathers spare for their children at 3-6 ages.The study consists of two dimensions which are survey and experimental. The sample in descriptive dimension consists of 270 fathers and 230 mothers that could be reached in Konya. The experimental dimension of the study was executed with 30 volunteer fathers, 16 of which are in experiment group and 14 of which are in the control group. In the descriptive dimension of the study, independent of each variable for descriptive analysis and cross-tab analysis was used. In the experimental dimension, an equated model with pre-test post-test control group.The data of the research were obtained by the ?Time Quality Determination Survey? developed by the researcher and ?Emphatic Tendency Scale? developed by Dökmen. In the experimental dimension of the research, ?Father Education Program?, developed by the researcher, was used. This program was applied in totally 10 sessions which were divided into 2 hour sessions in the weekends.The frequencies, percentages, means and standard deviations of the data obtained in the descriptive dimension were determined. Independent t-Test was used in order to test if there is a statistically significant difference between the perceptions of fathers and mothers. The ideas of the fathers were compared according to age, education level, job and sex variations of the children at 3-6 age groups. One Way Analysis Of Variance was used in these comparisons. Multi Variate of Variance and Scheffe were used in the comparison of the points taken from the lower dimensions of the survey according to the independent variables.Non parametric statistics were used in the analysis of the data according to the experimental dimension of the research. Mann Whitney U test was used to compare experiment and control groups. Wilcoxon test was used in the pre-test post-test score comparison.The obtained findings can be summarized as follows:Fathers perceive the quality level of the time they spare for their children as ?good? (good = 3.40-4.19). Mothers also mostly define the quality level of the time that fathers spare for their children as good. However, the difference between the ideas of the fathers and mothers about this issue was found significant. The perception of the fathers about the time they spare is more sufficient.The quality of the time that fathers spare for their children varies significantly according to father?s age, education level and the children?s sex.