Stalin Dönemi Türk-Rus ilişkileri (1924-1953)
The relationship between Turkey and Russia in the period of Stalin (1924-1953)
  1. Tez No: 218638
  2. Yazar: ÇAĞATAY BENHÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKANDERE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 812
Özet
Çalışmada Sovyet lideri Stalin döneminde gerçekleşen Türk-Sovyet siyasî, askeri, ekonomik ve kültürel ilişkileri incelenmiştir. Çalışma Türk Milli Mücadele döneminden başlatılmış ve tüm konular kronolojik olarak Stalin öldükten sonraya kadar getirilmiştir. Çalışmanın kapsadığı dönem içerisinde Türk-Sovyet siyasi ilişkileri, tarih boyunca en yüksek seviyeye çıkmış, daha sonra ise ilişkiler bozulmuştur. Askeri, ekonomik ve kültürel ilişkiler de, siyasî ilişkilerden sürekli olarak etkilenmiş ve bu paralelde gelişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, relations between Turkey and Soviet Union in 1924-1953, also when Stalin was in power, has been studied. These relations are; political, economical, military and cultural.. This thesis work begins with the Turkish National Struggle from to the dead of Stalin. Within this period Turkish-Soviet political relations reached to its highest peak in the history and the relations were spoiled to the end of that period. In this period military, economical and cultural relations were affected from the political relations.