Stalin döneminde Sovyetlerin Türk siyasetine etkisi
Influence of the Soviets of the Stalin era on Turkish politics
  1. Tez No: 686377
  2. Yazar: KÜRŞAD SÜBÜTAY SARIGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarihsel perspektiften bakıldığında Rusların her zaman için bir istihbarat devleti kurdukları ve politikalarını bu yönde şekillendirdikleri görülmüştür. İstihbarat faaliyetlerine özellikle Çarlık döneminden itibaren başlayan Ruslar, Sovyetler döneminde ise istihbarat anlamında adeta bir yükselme dönemine girmişlerdir. Stalin dönemi ile KGB önlenemez bir yükselişe geçmiş, deyim yerindeyse kendi vatandaşlarına bile zulmetmekten asla geri durmamıştır. Sovyetler, savaşların sadece silahlar ile olmadığını, en büyük savaşın kalem savaşları ve stratejik anlamda gerçekleştiğini kavramışlardır. İlgili dönemde Stalin adeta bir kült haline gelmiş, gerek kendi ülkesinde gerekse dünya üzerinde Stalinizm terörü estirmiştir. Stalin, terör mirasını selefi Lenin'den devralmış, bu yönde peyk devletler oluşturarak Türkiye'yi de kontrolü altına almaya çalışmıştır. Çalışmamın temel amacı; Sovyetlerin özellikle Stalin dönemi Türk siyasetine ve Türk toplumuna nasıl bir etki bıraktığını araştırmak üzere olmuştur.
Özet (Çeviri)
From a historical perspective, the Russians have always established an intelligence state and it has been seen that they have shaped their policies in this direction, especially Tsarist intelligence activities in the Soviet era, the Russians started from the era, and in the sense of intelligence, almost they have entered a period of Ascension. With the Stalin era, the KGB had an irrepressible rise, statement and his place, he never stopped persecuting even his own citizens. Soviets, battles are not only with weapons, most magic battles are Pen battles and strategic they realized it was happening in the sense. During the relavent period. Stalin almost became a cult, it is necessary Stalinism has caused terror in his own country and around the World. Stalin, predecessor of terror legacy he took ower from Lenin, creating peyk States in this direction to take control of Turkey has worked. The main goal of my work is to ensure that the Soviets, especially Stalin-era Turkish politics and he was about to investigate how it affected Turkish society.