16. Yüzyıl ahlâkî mesnevîleri ve Şemseddîn-i Sivâsî'nin İbret-Nümâ adlı mesnevîsi (inceleme-metin)
16. century moral masnawis and Şemseddin-i Sivasi?s masnawi named İbret-Numa (research - critical edition)
- Tez No: 218639
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YENİTERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 747
Özet
İbret-nüma, 16 yüzyıl mutasavvıf ve şairi Şemseddîn-i Sivâsî'nin hacimli mesnevilerindendir. Feridüddîn-i Attâr'ın İlâhî-nâme adlı eserinden seçilen 101 hikâyenin Türkçeye çevrilip sonlarına ?ibret? başlığı altında nasihatlerin eklenmesiyle oluşturulmuştur.Bu doktora çalışmasının giriş kısmında 16. yüzyıl ahlâkî mesnevileri üzerinde durulmuş, birinci bölümünde Şemseddîn-i Sivâsî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümünde İbret-nümâ, şekil ve muhteva yönleriyle incelenmiş ve İlâhî-nâme ile mukayese edilmiştir. Üçüncü bölüm tenkitli metne ayrılmıştır ve eserin çeşitli kütüphanelerdeki 10 yazma nüshasından 4'ü karşılaştırılarak 4890 beyit tespit edilmiştir. Tez; sonuç, bibliyografya, özel isimler indeksi ve tespit edilen nüshaların ilk varaklarına dair fotoğraflarla tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ibret-numa is one of 16.century Sufi and poets, Semseddin-i Sivasi?s volumed masnawis. It has been formed by adding the 101 stories chosen from Feriduddin Attar?s Ilahi-name and collecting them under a called ?ibret?.In the introduction part of this doctorate study, 16.century moral masnawis have been focused on, in the first part, Semseddin-i Sivasi?s life and works have been given and in the second part, Ibret-numa has been discussed in terms of form and context and it has been compared with Ilahi-name. Third part has been separated for text with critics and 4 of the work?s 10 script samples in various libraries have been compared and 4890 couplets have been determined. Thesis has been completed with the pictures of the first papers of the samples found and result, bibliography, private names? index.