An effective way of teaching vocabulary:Collocations
Kelime öğretiminde etkili bir yol:Eşdizim
- Tez No: 218652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yabancı dil öğretiminde kelime bilgisi uzun bir süre boyunca ihmal edilmiştir. 1970'lerden beri kelime öğretimine bakış değişmiştir. İletişim söz konusu olduğunda kelime bilgisinin bütün sistem içerisinde sadece bir öğe olduğunun altı çizilmelidir. Kelime bilgisi başlangıç seviyelerinden itibaren dil yapılandırmasında temel bir unsur olarak görülmelidir. Kelime bilgisinin önemi farkedilince kelime öğretimi ve öğrenimi üzerine birçok teknik ve yaklaşım ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de eşdizimle kelime öğretimidir.Eşdizimle kelime öğretimi nispeten yeni bir tekniktir. Bu çalışmanın amacı eşdizimle kelime öğretiminin, tanım, eş anlam, zıt anlam ve ana dile çeviri gibi klasik tekniklerle kelime öğretiminden daha iyi sonuç verip vermeyeceğini görmektir. Çalışma Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi bölümünde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 79 birinci sınıf öğrencisidir.Birinci bölümde çalışmanın arkaplanı, sorunun belirtilmesi, amaç ve kapsam, çalışmanın önemi ve araştırma soruları sunulmuştur.İkinci bölüm, kelime bilgisinin yabancı dil öğretimindeki yerine odaklanan literatür ve söz öbeklerinin tanım ve çeşitlerini içermektedir.Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi, katılımcılar, materyaller, prosedür ve analiz değerlendirilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In foreign language teaching vocabulary has been a neglected area for a long time. Since 1970s, the perspective on vocabulary teaching has changed. It must be highlighted that as far as communication is concerned, vocabulary is just one of the components in the whole system. Vocabulary should be recognized as a central element in language instruction from the beginning stages. With the recognition of the importance of vocabulary, many techniques and approaches to teaching and learning vocabulary have emerged. One of these is teaching vocabulary through collocation.Teaching vocabulary through collocation is a comparatively new technique. The purpose of this study is to investigate whether teaching vocabulary through collocations will result in better vocabulary learning than teaching vocabulary using classical techniques such as using definition, synonym, antonym and mother tongue translation. The study was conducted at Selçuk University, Faculty of Education, ELT Department. The participants were 79 undergraduates of first-graders.In the first chapter, the background of the study, statement of the problem, goal and scope of the study, siginificance of the study and research questions are presented.The second chapter includes literature review which centers on the place of vocabulary in foreign language teaching and the definition and types of collocation.In the third chapter, the method of the study, participants, materials, procedure and information about the statistical analysis are given.