Tarsus'un (Mersin) beşeri ve ekonomik coğrafya özellikleri
Human and economic geographiccal features of tarsus (Mersin)
  1. Tez No: 218654
  2. Yazar: AYHAN BOZLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Tarsus, Mersin'e bağlı bir ilçedir. Tarsus Doğu Akdeniz bölgesinde 34o30ı Kuzey 35o15ı enlem ve 36o30ı Kuzey 37o30ı boylamları arasında Berdan çayı ve kollarının suladığı çok verimli bir ova üzerine kurulmuştur. Yüzölçümü 2.004 km²'dir. Tarsus ilçe merkezinin denizden yüksekliği 15 - 100 m arasında değişmektedir.İlçenin kuzeyinde Çamlıyayla ilçesi ve Niğde ili, doğusunda Adana, güneyinde Akdeniz, batısında Mersin merkez ilçe yer almaktadır.Sahanın bitki örtüsü özellikleri, yükselti ve toprak özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Deniz seviyesine yakın olan yerlerde araştırma sahasının doğal bitki örtüsü makidir. Yükseklere doğru çıkıldıkça bitki örtüsü değişmektedir.Araştırma sahasında 7 adet belde, 129 köy bulunmaktadır. Yerleşmeler çoğunlukla suyun bol olduğu, tarımın yapılabildiği ovalık alanlara, bazen de yüksek kesimlerde vadi boylarına kurulmuştur. Sahanın temel ekonomik geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve ticarettir. Ancak burada önde gelen ekonomik etkinlik tarımdır.Tarsus'ta organize sanayi bölgesi kurulmuş olup, sanayi bölgesi hem bölge ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Araştırma sahası turizm potansiyeli açısından oldukça zengin olmasına karşın bu potansiyel yeterince değerlendirilmemektedir.
Özet (Çeviri)
Tarsus, which is the topic this research, is an administrative district of Mersin. It takes place on Berdan Basin with its 2004 km² square meters area and 15?100 m altitude. In the North part of the province, in the South part of it, there are Çamlıyayla and Niğde provinces; in the east part of it there are Adana which, there are province of Akdeniz and in the wet part of it, there is a province of Mersin which.The features of the flora changes according to the climate features, altitude, and soil features. The main economic living sources of the field of research are agriculture, livestock and trade. But agriculture is the main one in this field. Especially growing of sultana, raisin is common.There are seven municipalities and 129 villages in the field of research. Residential areas can generally be established near the ample source of water, fields which are fertile for farming and sometimes on the high parts near the valleys. The main economic living sources of the field of research are agriculture, livestock and trade.Although organized industrial area was founded, it did not the reach the level of success that had been expected because of the late investment. Despite of the fact that the field has the advantage of tourism industry, this potential has not been evaluated appropriately.