Using drama in teaching English effectively
İngilizce öğretiminde dramanın etkili kullanımı
  1. Tez No: 218703
  2. Yazar: FATMANUR UZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiyede; birçok ögrenci yılllar süren yabancı dil eğitiminden sonra ingilizceyi iletişim aracı olarak kullanamamakta, günlük yaşama sınıfta öğrendiklerini yansıtamamaktadır.Bunun nedeni kullanılan tekniklerin yetersiz oluşu ve derslerin öğrencilerin motivasyonunu arttırıcı şekilde eğlenceli ve gerçekçi geçmemesidir.Bu çalişma dramanın gerçek yaşam koşullarını sınıfa getirerek ve öğrencilere anlamlı iletişim kurmalarını sağlayarak ingilizce öğretiminin daha etkili olmasındaki rolünü göstermeyi amaçlamaktadir.İlk bölüm çalışmayı yapmanın nedenlerini içermektedir. İkinci bölüm dramanın tanımı, tekniklerini; dramanın yabancı dil öğretimindeki olumlu etkilerini ve yabanci dil öğretiminde nasıl kullanılabileceğini anlatmaktadır. Drama, öğrencilerden sınıf dışarısında baska biri olmalarını istediği için geleneksel sınıflardaki gerilimin azalmasına yardımcı olur. Ögrencilere üstlendikleri rolle bir maske sağlayan drama; onlara his ve düşüncelerini özgürce açıklama fırsatı tanır. Drama ayrıca sıkıcı ve karışık dilbilgisi kurallarina anlamsal bir boyut kazandırır. Drama ile öğrenciler doğru şeyi, dogru yer ve zamanda söylemeyi ögrenirler. Kısaca drama gercek dünya ve sınıf arasında bir köprü kurar.Drama kullanmanın bir diğer olumlu etkisi dramanın derslere `eğlence' unsurunu da katması; böylece tüm ögrencilerin aktivitelere katılarak etkili bir sekilde `yaparak' öğrenmeleridir. Bu bölümde dramanın önemi ve avatajları belirtildikten sonra, yabanci dil öğretmenlerine drama uygulamalarında faydalı olacak aktivite ve öneriler sunulmuştur.Üçüncü bölüm uygulama çalışmasına ait verileri ve sonuçları içermektedir. İlkogretim 8. sınıf öğrencilerine yapılan uygulamalı çalışmadan sonra öğrencilerin drama teknik ve aktiviteleri kullanıldıgında daha cok istekli oldukları ve konusma becerilerinin daha iyi gelistiği görülmüştür.İşte bu yüzden ülkemizdeki tüm yabanci dil öğretmenleri drama kullanımının olumlu etkilerinin farkında olup, dramayı sınıflarında kullanmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In Turkey most of the language learners can?t use the language for communication and can? t use the things that they have learnt in the class in real life although they are taught English for many years. The reason for this is that the chosen techniques are not suitable and sufficient enough for the students and the lessons are not motivating and not realistic.This study aims to show the role of drama on effective English teaching by bringing real-life situations into the classroom and providing students with meaningful communication.The first section, introduction, gives the fundamental reasons for the study. The second section is the review of literature which covers an understanding of what drama and dramatic activities are and what relation drama has with language learning and teaching. As drama gets students somewhere outside the classroom and wants them to be another person at another time; it lessens the tension of the traditional classroom. Providing a mask for the students,drama enables them to express their own feelings freely. Drama adds a very meaningful dimension to all boring and complicated rules of grammar.With the use of drama students learn saying the right thing in the right place at the right time;because of the fact that drama enables students to learn things in a `context?.In short drama helps to bridge the gap between real world and the classroom. Drama also adds a very important element to lessons ?fun?. Students really enjoy while doing the activities and they take parts in all activities.Because of the reason that participation is very essential for language learning,drama helps students `learn by doing? .In this section,after stating the importance of drama in both teaching and learning English activities that are thought to be very useful in drama techniques and some suggestions have also been included in this research.The third section shows experimental research. The study shows that students get really motivated and their speaking skills improves greatly when drama and its activities are used in the class. For this reason all of the English teachers should know the advantages of using drama,how to apply it and try to use it as much as possible.