Yapılandırmacı eğitim programına göre 9. sınıf coğrafya derslerinde etkinliklerin amacına ulaşma düzeyi hakkında coğrafya öğretmenlerinin görüşleri (Konya / Ereğli ilçe örneği)
Opinions of geography teachers about level of activites for achieving a goal in geography courses of grade 9, according to the contructivitist education program (Example of Konya/Eregli county)
- Tez No: 218707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada Ortaöğretimde önemli bir yeri olan Coğrafya dersinin Yapılandırmacı eğitim programına göre 9. sınıf coğrafya derslerinde etkinliklerin amacına ulaşma düzeyi hakkında coğrafya öğretmenlerinin görüşlerinin neler olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Dersin hedeflenen amaçlara ulaşması, program geliştirme ilkeleri, etkinliklerin etkili biçimde uygulanmasına bağlıdır. Programın her yönüyle yeterliliğinin saptanmasında, programların etkili uygulayıcıları olan öğretmenlerin görüşleri büyük önem taşımaktadır. Bu tanımdan hareketle çalışmanın amacı Ereğli ilçe merkezinde görev yapan Coğrafya öğretmenlerinin görüşlerini almak değerlendirerek analiz etmek ve programa katkı sağlamaktır.Araştırmada Survey modeli uygulanmıştır. Coğrafya dersi öğretmenlerinin, yapılandırmacı eğitim programına göre 9. sınıf coğrafya derslerinde etkinliklerin amacına ulaşma düzeyi hakkında coğrafya öğretmenlerinin görüşleri (Konya / Ereğli ölçeğinde) uygulanmak üzere anket formları hazırlanmıştır.Anket formlarının hazırlanmasında iki amaç tespit edilmiş, buna göre:a- Coğrafya dersi öğretmenlerinin yeni uygulanmakta olan program hakkındaki düşüncelerin den faydalanılarak etkinliklerin başarısını anlamakb-Ulaşılan bilgiler ile araştırmanın kuramsal kısmını desteklemekProgram konusunda genel görüş ve elde edilen sonuçlar özetlenirse, programın uygulanabilir olduğu fakat küçük çapta da olsa revize edilmesinin gerektiği şeklindedir. Etkinliklerin genellikle becerileri geliştirmede başarılı olduğunu yönündedir.Öğretmenler programın geliştirilmesi noktasında kendilerinin daha fazla katkıda bulunmasını istemektedir; program geliştirme ve uygulamadan önce etkin bir hizmet içi eğitim verilmesi gerektiği şeklindedir , ders saatlerinin yetersiz olduğu , kitapların hazırlanması ve programla ilgili öğretmen görüşlerinin alınması gerektiğini ve kılavuz kitapların oluşturularak dağıtılmasının son drece gerekli olduğu sonuçlarına araştırma neticesinde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s attempted to understand what are the opinions of geography teachers about level of activities for achieving a goal in geography courses of Grade 9, according to the Contructivitist education program of Geography lesson that has an important place in Secondary Education. For lesson, reaching goals aimed depends on program development principles and on effective application of activities. To determine proficiency at all points of program, opinions of teachers who are effective applicators of programs are of great importance. From this point of view, purpose of study is to take opinions of Geography teachers who are working in Ereğli county town and provide contribution to program.In the research, survey model has been applied. Questionnaire forms have been prepared on opinions of geography teachers about level of activities for achieving a goal in geography courses of Grade 9, according to the Contructivitist education program of Geography lesson (in Konya/Ereğli Scale).Two purposes have been determined to prepare questionnaire forms, hereunder;a-to understand success of activities by benefiting from thoughts of geography lesson teachers about program that is newly applied,b-to support institutional part of research with data received.If general view and obtained results on program are summarized, program is applicable, but must be revised on a small scale, and activities are generally successful in developing skills. Teachers would like to make more contribution in respect of developing program; before developing and applying program, an affective in-service training must be provided and as a result of research, it?s concluded that course hours are insufficient, that teachers? opinion must be taken in preparing books and related to program and that constitution and dissemination of guide books is extremely important.