Contributions of phonologic and semantic features of Turkish and English words to vocabulary teaching in efl
İngilizce'nin yabanci dil olarak öğretiminde Türkçe ve İngilizce kelimelerin ses bilimsel ve anlambilimsel özelliklerinin kelime öğretimine katkisi
- Tez No: 218723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZLI GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı hem ana dilin hem de yabancı dilin sesbilimsel ve anlambilimsel benzerliklerinin kelime öğretimine katkısını araştırmaktır. Bu çalışmayı ortaya koymak için Red House sözlüğündeki 70 bin kelime taranmış ve kendine has özelliği olan Türkçe anlamlarına benzer 527 kelime tespit edilmiştir. Bu çalışma hem anadil hem de yabancı dil benzerliğin çift yönlü(İngilizce-Türkçe) yorumlu kelime bilgisinin kelime öğretimine ne kadar faydalı olacağı üzerine yoğunlaşmıştır.Bu çalışmaya 45 orta seviyenin üstü ve 45 başlangıç seviyesinde öğrenci katılmıştır. 30 deneysel ve 10 adet kontrol grubu kelime bir ön-test ile seçilmiştir. Açıklamadan hemen sonra bütün kelimeler öğrencilere yorumlarıyla açıklanmıştır. Ve sonra bütün denekler derhal ve 3 hafta sonra olmak üzere hatırlama testlerine tabi tutulmuşlardır. Son olarak 4 hafta sonra bir tanıma testine tabi tutuldular.Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, sesbilimsel ve anlambilimsel benzerliğin yorumlanmasının kelime öğrenimine oldukça olumlu katkısı olduğu sonucuna varılmıştır. Fakat bu öğrenme pekiştirilmez ise öğrencilerin bu kelimeleri zamanla unutacağı hatırlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the contribution of phonologic and semantical similarity of both L1 and L2 to vocabulary learning or teaching. To produce this study, more than 70.000 words, idioms, and technical terms in The English-Turkish Red House Dictionary were scanned and 527 authentic words were ascertained to be similar to their Turkish equivalents (See Appendix A). The focus of this study was on how much the similarity of both L1 and L2 with bilingual (English-Turkish) glosses of vocabulary is beneficial for vocabulary learning.45 Upper intermediate and 45 elementary learners of English as foreign language participated in the study. 30 experimental and 10 control words were selected via a pretest, which was necessary to be sure that the subjects did not know the meaning of any words in advance. Just after the pretest all the words were explained to the students with their glosses. And then all the subjects were tested on recall and recognition of 40 target vocabulary items both immediately and after three weeks. Finally 4 weeks later they underwent a recognition test.Based on the results of this study, it was concluded that glossing with the phonological and semantical similarity has an extremely positive effect on vocabulary learning. However, it reminded that students forget the words over time to a great extend if this learning is not reinforced.