Predictors of reading skills in Turkish-speaking fourth grade children
Ana dili Türkçe olan 4. sınıf çocuklarının okuma becerilerini belirleyen faktörler
  1. Tez No: 699135
  2. Yazar: ECEHAN CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜLCAN ERÇETİN KOCA, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NALAN BABÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma fonolojik farkındalık (FF), hızlı otomatik isimlendirme (HOTİ), sözcük bilgisi (SB), morfolojik farkındalık (MF), işleme hızı (İH), işler bellek (İB) ve engelleyici kontrol (EK) değişkenlerinin Türkçede okuma becerileri üzerindeki eşzamanlı katkılarını araştırmayı amaçlamıştır. Ayrıca, HOTİ, metin okuma akıcılığı (MOA) ve okuduğunu anlama (OA) becerileri üzerine odaklanılarak değişkenler arasındaki karmaşık ilişki ağları da incelenmiştir. Veri toplama sürecinde, ana dili Türkçe olan 112 ilkokul 4. sınıf öğrencisine bazı dilsel ve bilişsel testler uygulanmıştır. Önceki araştırmalar ışığında bir okuma modeli geliştirilmiş ve bu model klasik yol analizinin bileşenleri olan çoklu regresyon analizleri ile test edilmiştir. Sonuçlara göre, EK HOTİ'nin en güçlü yordayıcısı olmuş, bunu İH izlemiştir. Analizin bir sonraki katmanında HOTİ'nin MOA'daki varyansın önemli bir bölümünü açıkladığı görülmüş, bunu sırayla MF ve İH izlemiştir. Nihai modelde ise MF, OA'nın en güçlü yordayıcısı olmuş, ardından gelen FF, MOA ve SB değişkenleri de OA'ya önemli katkılarda bulunmuştur. Ayrıca, MF, SB'deki varyansın önemli bir kısmını açıklayarak, OA kapsamındaki morfolojik-semantik süreçlerin bağlantısını vurgulamıştır. Yapılan diğer analizler, Türkçenin morfolojik açıdan zengin ve eklemeli yapısında, yordayıcı değişkenlerin MOA ve OA becerilerine dolaylı yoldan da çok sayıda katkıda bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the concurrent contributions of phonological awareness (PA), rapid automatized naming (RAN), vocabulary, morphological awareness (MA), processing speed (PS), working memory (WM), and inhibitory control (IC) to reading skills in Turkish. It also examined the complex network of relationships among the variables by focusing on RAN, text reading fluency (TRF) and reading comprehension (RC). In the data collection process, a variety of cognitive and linguistic measures were administered to 112 Turkish-speaking Grade 4 children. Based on previous research, a preliminary model of reading was developed and tested through multiple regression analyses as part of a classical path analysis. The results showed that IC was the strongest predictor of RAN, followed by PS. In the next layer of the analysis, RAN explained the largest amount of variance in TRF, followed by MA and PS. In the ultimate model, MA was the most powerful predictor of RC, followed by PA, TRF and vocabulary. MA also explained a considerable amount of variance in vocabulary, which highlighted the interface between morphological and semantic processes involved in RC. Additional analyses revealed that the predictor variables also made a multitude of indirect contributions to RAN, TRF and RC in the highly agglutinative and morphologically rich structure of Turkish.