Konuları itibarı ile Kur'an'da dua
Prayer in the Holy Qur'an
  1. Tez No: 218735
  2. Yazar: SALİHA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ AHMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Dua; Kul ile sonsuz güç ve kudret sahibi Yüce Allah arasında kurulan manevi bir bağdır. Peygamberimizin ifadesi ile ibadetin özüdür.Duaya her zaman ihtiyacı olan biz müminlere, her konuda insanlara rehberlik eden Yüce Allah hidayet kitabımız olan Kur'an'da dua konusunda bize rehberlik etmektedir. Kuran en güzel dua örnekleri ile doludur. Allah Teala yüce kitabında nasıl, ne zaman, hangi konularda dua edebileceğimizi, peygamberlerin, Salihlerin insanların, müminlerin, meleklerin? yapmış olduğu dua örnekleri ile, ya da direk kendi öğretisi ile bizi dua konusunda eğitmektedir.Çalışmamız Kur'an-ı Kerim'in dua ile ilgili eğitimini ve özellikle örnek verilen dua konularının hangi meselelerde yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. Kuranda dua ayetlerinin yanı sır peygamber efendimizin bazı duaları da ele alınmıştır.Çalışmada dua ile ilgili kavramlar ve anlamları üzerinde durulup, duada kabule yaklaştıran özellikler incelenmiştir. Ayrıca en geniş bir şekilde Kur'an'da dua ayetlerinin konularına göre tasnifi yapılarak kabul edilip edilmemesine göre, dua ediliş şekillerine göre, peygamberlerin, salihlerin, kâfirlerin, meleklerin? duaları ya da bedduaları, konularına göre incelenerek, alınabilecek mesajlar açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda da; Kur'an'da ve sünnette duanın usül adap, zaman ve mekânını ortaya koyan deliller incelenilerek, fiili duanın önemine vurgu yapılmıştır. Çarpık dua anlayışları eleştirilerek gerçek duanın insana kazandırdıkları üzerinde durulmuştur.SALİHA BİLGİÇKonya,2008
Özet (Çeviri)
Prayer İn The Hholy Qur?anThe prayer is an emotional tie between God and people. The Prophet says it is core of worsbip. The Mighty God guides us on prayer in the Holy Qur?an.The Qur?an is fiili of beautiful prayers.The Mighty God educates us on how, when and which issues we should pray.Our work indicates that how the prayers in the Qur?an educates the believers.İn the Qur?an our prophets prayers are also available.İn the work, the meanings, the concepts regarding prayer and the acceptance is emphasized.İn addition to the prayers, the contents of prayers are sorted out. İn the Qur?an, the other prayers such as prophet prayers, angle prayers and devil curses have been evaluated in order to take right messages.At the end of the work, wrong prayers have been critisized and the benefits of real prayers have been emphasized.July 2008