Türk halk müziğinin Keman ile seslendirilmesi üzerine bir araştırma
This research is on playing the Turkish folk music with the violin
- Tez No: 21876
- Danışmanlar: PROF. SADETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
TÖBK HALK MÜZİĞİNİN KEMAN İLE SESLEND İRİLMESİ ÖZERİNE BÎR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet AKPINAR“”. °- GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1992 ÖZ Bu çalışmada, Türk halk müziği'nin evrensel bir çalgı olan keman ile akademik bir düzeyde, sistemli ve bilimsel olarak nasıl seslendirilip yorumlanabileceği araştırılmıştır, örnek olarak yirmi- beş halk ezgisi seçilmiştir. Bu halk ezgilerini keman ile daha dinamik, daha etkili ve çağın gereğine uygun olarak seslendirebilmek için, Türk halk müziği'nin yapısı ve halk çalgıları ile çalınma yöntemleri incelenmiştir. Bundan sonra, örnek olarak seçilen halk ezgileri üzerinde yay teknikleri ve parmak numaraları ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar, bu konuda söz sahibi olan çeşitli eğitimci ve sanatçı kişilere çalınmış, onların eleşti rileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılarak, keman için bir“halk ezgileri”dağarcığı oluşturulmaya çalışılmıştır. Böylece; bu örnek ezgi grubu ile sınırlı olan halk müziğimizin, evrensel bir boyutta keman ile çalınma yöntemleri ortaya konmuş olabilecektir. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 5000019 48 Prof.Sadettin ÜNAL II
Özet (Çeviri)
THIS RESEARCH IS ON PLAYING THE TURKISH FOLK MUSIC WITH THE VIOLIN (M.Sc. Thesis) '-. v Mehmet AKPINAR GAZ t UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLGY February 1992 ABSTRACT In this study, at an academic level, we have, systematically and scientifically, studied how to play and interpret the Turkish folk music with the violin, a universal instrument. As an example, 25 folk tunes selected. To play these tunes with the violin more dynamically and more effectively in modern techniques, its structure and methods of playing have been studied. Then on the folk tunes selected as examples, bowing techniques and finger numbers are studied. The new tunes have been played in front of authorities on education and musicians and corrections are made in the light of their critics and a small“Folk Songs”booklet has been prepared. Thus, the folk music confired only to those example tunes and the playing methods with the violin will be presented. Science code Key words Page number Adviser 5000019 48 Prof.Sadettin ÜNAL III