Yeni öğretim programında ilköğretim 4.sınıf sosyal bilgiler dersi tarih konularının çoklu zeka ile öğretimi (Afyonkarahisar örneği)
Education of history lesson for the fourth gradeof primary school in new education programme by using multiple intelligence theory (Afyonkarahisar example)
  1. Tez No: 218752
  2. Yazar: FİDAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BEDİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma 2004-2005 eğitim- öğretim yılından itibaren ilköğretim okullarında uygulamaya konulan yeni öğretim programındaki 4. sınıf tarih konularının çoklu zeka ile uygulanabilirliğini ortaya koymak amacıyla 2007-2008 öğretim yılı içerisinde Afyonkarahisar ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 22 4. sınıf öğretmeninin görüşleri alınarak gerçekleştirilmiştir.Görüşmelere geçilmeden önce konunun daha iyi yansıtılabilmesi için eski öğretim programı ve yeni öğretim programındaki tarih konuları karşılaştırılmış ve kısaca çoklu zeka konusunda bilgiler de verilmiştir.Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, araştırmanın verileri, 4. sınıf öğretmenlerine uygulamak amacıyla geliştirilen ve 11 soruyu kapsayan bir görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler, içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda; öğretmenlerle yapılan görüşmeler doğrultusunda öğretmenlerimizin; tarih konularında verilen bilgilerde eksik ve fazla kısımlar buldukları, çoklu zeka yöntemini derslerinde kullanmadıkları, fakat çoklu zeka ile öğretimde birden fazla ders materyalinin ve özellikle üç boyutlu materyallerin kullanımının önemini bildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerimizin yeni yöntemleri bilmelerine rağmen klasik yöntem olan anlatım yöntemini, klasik akılda tutma yöntemi olan tekrarı kullandığı, farklı uygulamalarla ders işlemedikleri anlaşılmıştır. Öğretmenlerimizin çoklu zeka ile öğretim için yeni programda verilen ders saati sayısını yetersiz bulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed within 2007-2008 years to display applicability of topics of history lesson for the forth grade in new education programme which were put into practice beginning from 2004-2005 education year in primary schools by using multiple intelligence theory , by taking advices of 22 forth grade teachers in Afyonkarahisar who perform in state schools which are bound Ministry of Education.Before the conversation ,topics of history lesson which are in old education programme, and in new education programme were compared. And information about multiple intelligence theory was given.In this research, qualitative research technic was used.And results of research were collected together by using conversation form which was improved to apply for the forth grade teachers,and consisted of 11 questions. Collected results were analyzed by using content analyze technicAccording to reseach results, through the meetings with the teachers, it was noticed that according to the teachers there are missing and more than needed parts in the giving information in the history lesson. And also, it was appeared that teachers don't use multiple intelligence theory in their lesson,but they know the importance of using many different materials and especially 3-D materials in the lessons. Besides,it was understood that although teachers know the new teaching technics, they use the classical technics such as expression and repetition which is a clasical methods of keeping in mind, and don't give their lessons by using different applications. Furthermore,it was determined that teachers think the teaching periods aren't enough in the new programme for the using of multiple intelligence theory.