2006 yılında uygulamaya konulan okul öncesi eğitim programı hakkında ilköğretim müfettişleri, okul öncesi eğitim veren kurum müdürleri ve okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi (Ordu ili örneği)
Observing the thougths of the primary education inspectors the directors of the institutions giving preschool education and the preschool teachers about the preschool education programme which was put into effect in 2006 (the sample of city Ordu)
  1. Tez No: 218768
  2. Yazar: GÜLSÜM DÜŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2006 yılında uygulamaya konulan 36-72 aylık çocuklar için hazırlanmış olan Okul Öncesi Eğitim Programı hakkında ilköğretim müfettişleri, okulöncesi eğitim veren kurum müdürleri ve okulöncesi öğretmenlerinin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Ordu ilinde görev yapan 29 ilköğretim müfettişi, 38 okulöncesi eğitim veren kurum müdürü ve 114 okulöncesi öğretmeni oluşturmuştur.Araştırma verileri ilköğretim müfettişleri, okulöncesi eğitim veren kurum müdürleri ve okulöncesi öğretmenleri için ayrı ayrı hazırlanan anketler yoluyla toplanmıştır. Toplanan verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımı, aritmetik ortalama ve chi square testi istatistikleri kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır.2006 Okul Öncesi Eğitim Programını ilköğretim müfettişlerinin % 58,6'sının incelediği, % 37,9'unun kısmen incelediği ve % 3,4'ünün ise incelemediği; okulöncesi eğitim veren kurumların müdürlerinin % 39,5'inin 2006 okulöncesi eğitim programını incelediği, % 18,4'ünün kısmen incelediği ve % 42,1'inin ise incelemediği görülmüştür. Okulöncesi öğretmenlerinin ise % 60,5'inin 2006 Okul Öncesi Eğitim Programını incelediği, % 30,7'sinin kısmen incelediği ve % 8.8'inin ise programı incelemediği görülmüştür.2006 okulöncesi eğitim programını incelemeyen ilköğretim müfettişinin, okulöncesi eğitim veren kurumların müdürlerinin ve okulöncesi öğretmenlerinin cevapları, konu hakkında sağlıklı cevap veremeyecekleri düşüncesiyle dikkate alınmamıştır.Okulöncesi eğitim programının olumlu yönleri sorulduğunda, üç meslek grubunun da programın öğrenci merkezli ve esnek olduğu görüşünde birleştikleri görülmüştür. Aile katılımına önem verilmesi ve ilköğretim programına uygunluk, programın diğer olumlu yönleridir. 2006 Okul Öncesi eğitim programının uygulanmasını güçleştiren etmenleri, her üç meslek grubu da fiziksel şart-mekan, araç-gereç yetersizliği olarak belirtmişlerdir. Kaynaştırma eğitimi ile ilgili açıklamanın yetersiz olması, sınıfların kalabalık olması ve öğretmenin tek olması, aile katılımının zor olması ve doldurulacak formların benzer nitelikte olması programın uygulanmasını güçleştiren diğer etmenler olarak belirtilmiştir. 2006 Okulöncesi Eğitim Programına ilköğretime hazırlık, el yazısına yönelik çalışmaların artırılarak eklenmesi, sınıflarda fiziksel şartların oluşturulması ve kaynaştırma eğitimine yönelik çalışmaların eklenmesi, bölgesel farklılığın dikkate alınarak programların hazırlanması gerektiği belirtilmiştir. 2006 okulöncesi eğitim programının uygulanmasında karşılaşılan zorluklara ilişkin olarak ilköğretim müfettişleri fiziksel şart, araç-gereç yetersizliği nedeniyle teftiş yaparken zorlandıklarını belirtmiştir. İlköğretim müfettişleri ayrıca okulöncesi öğretmenlerinin program hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtirken; okulöncesi eğitim veren kurum müdürleri ve okulöncesi öğretmenleri de program konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation has been carried out for the aim of determining the thoughts of the primary education inspectors, the directors and teachers of the institutions giving preschool education about the Preschool Education Programme prepared for the children between 36-72 months old which was put into effect in 2006 by Ministry of Edcation. 29 primary education inspectors , 38 directors of the institutions giving preschool education an 114 preschool teachers have formed the target population of the study.The investigation data was collected by means of questionnaries prepared for primary school inspectors, the directors of the institutions of giving preschool education and the preschool teachers seperately. In the analysis of the collected data, the statistics of range of frequency and percentage, arithmetic average and chi square test were used.The results gained from the ivestigation are stated as in the following.İt has been understood that 58,6% of primary education inspectors examined, 37,9% of them partly examined and 3,4% did not examine 2006 Preschool Education Programme; also 39,5 % of the directors of the institutions of giving preschool education examined, 18,4 % of them partly examined and 42,1% of them did not examine the programme. İt also been discoverd that 60,5 % of preschool teachers examined , 30,7% of them partly examined and 8,8% of them did not examine 2006 Preschool Education Programme.The answers of the primary school inspectors, the directors of the instituons of giving preschool education and the preschhol teachers have not been taken into consideration , for they could not be able to give healthy answers to the subject.Upon asked about the posivite ways of the programme, it has been discovered that occupationel groups have come to an agreement on the fact that the programme isStudent-based and flexible.Giving importance to the family attendance and suitability for primary school programme are other posivite sides of the programme.Every three occupationel group have regarded the factors making it difficult for the programme to be employed as physical condition-place, tool-device deficiency.The deficiency of the expalanation of fusion education , the crowded classrooms and the teahers? being lonely, the defficulty of family attedance, the fact that forms to be filled caryy similar features have been stated as other factors making the programme difficult to be employed .In the 2006 Preschool Education Programme , it has been stated the necessity of the preparation for the primary school, the efforts to be added to the field of handwriting in an increasing way, the formation of the physical conditions at classrooms, the efforts to be added to the fusion education and the preparation of the programmes considering the regionel differences.The primary school inspectors stated that they had difficulty in inspecting due to the deficiency of physical condition, tool-devicies related to the difficulties of the performing of 2006 Preschool Education Programme.The primary school inspectors hace also stated that both the preschool teachers and the directors of the institutions giving preschool education do not have enough knowledge about the programme.