Romanlarla tarih eğitimi ve öğretimi
Teaching history with novels
- Tez No: 218781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, sosyal bilgiler derslerinde tarih konularının öğretiminde tarihi romanların öğrenmeye etkisini belirtmektir.İlgili literatür taramasında görüldüğü üzere ülkemizde ilköğretim sosyal bilgiler derslerinde tarih konularının öğretiminde yalnızca kaynakçada yer alan öneri şeklinde birkaç tarihi roman ismi bulunmakta iken, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde bu durum ülkenin kısa tarihine rağmen kitap sayısının fazlalığı olarak ve tarih eğitiminde kullanılmasındaki yoğunlukta açıkça görülmektedir. Açık bir örnek olarak bu durum model alınarak köklü tarihimizin yeni nesillere aktarımında ve okullarımızda tarih konu ve ünitelerinin öğrencilere aktarımının kalıcı, etkili ve sevdirerek yapılması için tarihi romanların bulunmaz birer eğitim materyali olduğu kabul edilmelidir.Survey veri toplama tekniği ve doküman analizi tekniğinin kullanıldığı araştırma; 2007-2008 öğretim yılı, Çorum ili İskilip ilçesinde Erenler Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, Azmimilli İlköğretim Okulu, Çukurköy İlköğretim Okullarında öğrenim gören öğrencilere uygulanan ?Tarihi Romana İlişkin Öğrenci Değerlendirme Anketi? ile öğrenci görüşleri alınmış ve tarihi romanların öğrencilerde uyandırdığı duygular ile bakış açıları ve sosyal bilgiler dersi tarih konularının öğretiminde kullanımına yönelik öğrencilerin düşünceleri alınmıştır.Tespit edilen görüşler sonucunda elde edilen veriler, yargısal veriler olarak sınıflandırılabilir. Yargısal veriler öznel olup, yorumu gerektiren verilerdir. Bu veriler sonucunda tarihi romanların öğrencilere farklı bakış açıları kazandırdıkları, empati becerisinin gelişmesine, tarihi bilgilerin öğrenilmesinde ders kitaplarına nazaran tercih edilen kaynaklar oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this survey is to state the effects of historical novels on learning while teaching history in social science lessons.İt is important to note that, even though the USA has a short history, they take advantage of historical novels efficiency on teaching history while in our country. We only take advantage of a few books which are recommended in the context in social science lessons. The USA?s approach about this subject should be taken as a model while teaching our rooted history to the new generations and it should be accepted that historical novels are unique materials for teaching history to the students effectively and lovely.In our survey, documentary and survey techniques are used. The questionnaire ?Student Evalution Quastionnaire of Historical Novels? is applicadet to the students of Erenler Cumhuriyet Boarding School, Azmimilli Secondary School, Çukurköy Secondary School in İskilip in Çorum, in 2007?2008 education term, with the help of this questionnaire students? opinions and their points of views on the feeling aroused by the historical novels and the usage of historical novels on teaching history in social science lessons are evaluated.Datas can be classified as subjectif data acording to the survey. Tehese datas are subjectif and they can be commended. We conclude that historical novels help the students to gain different points of views and empatic feelings. İt is found that historical novels are preferred to the lessons books while learning history.