Ortaokul ve lise yöneticilerinin ve öğretmenlerinin genel müzik eğitimine bakış açıları
The Wiew of the secondary and high school administrators and teachers to the general music education
  1. Tez No: 21878
  2. Yazar: EFE AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ORTAOKUL VE LİSE OKUL YÖNETİCİLERİNİN VE ÖĞRETMENLERİNİN GENEL MÜZİK EĞİTİMİNE BAKIŞ AÇILARI (Yüksek Lisans Tezi) Efe AKBULUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1992 ÖZ Bu araştırma, ortaokul ve lise yöneticilerinin ve öğretmenlerinin, genel müzik eğitimine bakış açılarının saptanması amacıyle yapılmıştır. Bu amaçla, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerinin müzik dersi ile ilgili temel konulardaki anlayış ve yaklaşımları, gösterdikleri ilgi ve tutumlar, aldıkları kararlar, müzikle ilgili ders içi ve ders dışı etkinlikleri nasıl gördükleri araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Bu çerçevede 45'i okul yöneticisi ve 105'i öğretmen olmak üzere, toplam 150 kişiye anket uygulanmış, bu yol ile görüşleri alınmış ve istatiksel işlemlerle tablolaştırılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre ortaokul, genel lise, meslekî ve teknik liselerde görev yapan yöneticilerin ve öğretmenlerin çok büyük bir bölümü, genel müzik eğitiminin, bütün okulların programlarında yer alması ve tüm öğrenciler için zorunlu olması gerektiği ve böyle bir eğitimin öğrenciler için çeşitli yönlerden çok yararlı sonuçlar doğuracağı görüşünde birleşmektedirler. Bilim Kodu : 5000019 Anahtar kelimeler : Sayfa adedi : Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Ali UÇAN II
Özet (Çeviri)
THE WlEW OF THE SECONDARY AND HİGH SCHOOL ADMINISTRATORS AND TEACHERS TO THE GENERAL MUSİC EDUCATION (M.Sc. Thesis) Efe AKBULUT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE February 1992 ABSTRACT This research has been made in order to find out secondary and high school administrators and teachers point of view to the general music education. For this reason the school administrators and teachers approach and understanding to the basic subjests of music lessons the interest they show, decision they make and how and these affect the activities in and out of the class are researched and evavated. In order of this a surway was Conducted on 45 school administrators and 105 teachers (total of 150 persons). Their ideas has been taken and shawed in a statistical table by this way. This research has shown that the secondary, high, trade and vecantional school administrators and teachers ideas agree each other that the general music education must be compulsory for all the students in all school programs and this music education will create positive result for students in different manner. Science code : 5000019 Key words Page number Adviser : Prof.Dr.Ali UÇAN III