Toz metalurjisiyle üretilen vanadis 4 soğuk iş takım çeliğinin, farklı ısıl işlem sıcaklıklarında mekanik ve mikroyapı özelliklerinin değişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 100539
  2. Yazar: MUSTAFA OCAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİDUN DİKEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
TOZ METALURJİSİYLE ÜRETİLMİŞ VANADİS 4 TAKIM ÇELİĞİNİN, FARKLI ISIL İŞLEM SICAKLIKLARINDA MEKANİK VE MİKROYAPI ÖZELLİKLERİNİN DEĞİŞİMİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalişmada, soğuk iş takım çeliği olarak, toz metalurjisiyle üretilen VANADİS 4 ( % 1.5 C, % 1 Si, % 4 Mn, % 8 Cr, % 1,5 Mo, % 4 V ) malzememizle, toz metal olmayan ama yüksek aksım elemen ti içeren SVERKER 21 ( D2 ) çeliğinin ( % 1,55 C, % 0.3 Si, % 0.4 Mn, % 1 1.8 Cr, % 0.8 Mo, % 0.8 V ), farklı östenitleme ve farklı menevişleme sıcaklıklarındaki aşınma davranışları incelenmiştir. Her iki çelik Pin On Disc türü deney esasına uygun olarak, WC+Co esaslı bir aşındırıcı üzerinde yapılan ölçümlerde SVERKER 21 çeliğinin aşınma aşınmada daha iyi bir direnç gösterdiği tespit edilmiştir. Ama bunun yanında mikroyapılar incelendiği zaman homojen dağılmış ve ince yapılı karbürlerden oluşan VANADİS 4' ün daha uniform bir aşınmaya maruz kaldığı sonucuna varılmıştır. SVERKER 21' in yapısı çok daha iri karbürlerden ibarettir. Buda, kalıp ömrünü belirleyici bilenebilirlik ve darbeyle çalışılan kalıplarda önemli olan tokluk özelliklerinde, toz metal malzemeyi avantajlı kilmaktadır. Bunun yanında her iki malzemedede artan östenitleme ve menevişleme sıcaklıklarında malzemelerin aşınma dirençlerinin arttığı gözlemlenmiştir. Pratikte karşılaşılan örnekleri itibariyle darbe ve aşınmaya maruz uygulamalarda VANADİS 4'ün çok iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.Özellikle paslanmaz çelik kesme kalıplarında bu çeliğin kullanılması, kullanıcıya çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu çalışmada görüldüğü gibi, VANADİS 4 kullanımında, yüksek sıcaklık ve aşınma direnci isteniyorsa, ısıl işlemde yüksek sıcaklıkta östenitleme (1100°C ) ve yüksek sıcaklıkta menevişleme ( 525°C ) ile bu özelliklerin sağlanabileceği sonucuna ulaşılabilir. Vlll
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ON MECHANICAL AND MICROSTRUCTURAL PROPERTY CHANGES, DUE TO DIFFERENT HEAT TREATMENT, OF VANADIS 4 COLD WORK TOOL STEEL PRODUCED BY POWDER METALLURGY SUMMARY Tool steel is the name of the main producingmaterials of special tools used in production of the industrial parts and components by plastic deformation and cutting methods. In terms of steel classification principles tool steels have been searched in different cathegory. Tools must have to resist to the faster and higher tensions without deforming, Breaking and wearing during the usage. Tool steels must also continue their such properties at high temperatures. In order to get these properties all to gether in optimum conditions, there has been a necessity to the special alloyed tool steels. Tool steels were classified in different ways depending on classifying methods of countries on the earth. According to a very well known system in Turkey and used in Europe tool steels are divided in to 3 groups these are; a) Cold Work Tool Steels b) Hot Work Tool Steels c) High Speed Tool Steels In terms of properties tool steels can also be classified in to 3 groups; a) Non Thermostable Tool Steels b) Semi Thermostable Tool Steels c) High Thermostable Tool Steels When choosing a tool steel performanceof tool, the method of production, tolerances and the product should be considered as parameters. IXThe new methods were developped to increase the properties of tool steels and to remove impurities from the steel body. These methods are vacum gas purging process, electro slag remelting and recently tool steels can also be produced by using powder metllurgy method. In this study, the effect hardness and microstructure on the wear resistance of VANADÎS 4 ( P.M.) and SVERKER 21 cold work tool steels. All type steels were austenitized and quanched then tempered different temperatures. Metallographic examinations were made on the quanched and tempered steels to examine the microstructures. Then all specimens were taken photograph with optical microscope. VANADÎS 4 and SVERKER21 steels hardness after tempered were mesured with Rockwell C hardness tester and tempering diagram were drown these steels. To mesure the wear resistance of these two type of steels at room temperature Pin On Disc tester was used in Tiibitak. According to the abrasion behavior, SVERKER 21 was good result. Increasing the Carbon and Carbidesof steel, results in microstructural alteration that increases as quanched hardness. For this reason Wear resistance increas. In general, the hardness values of steels decreased of abrasion resistance decrease in this two steels. According to the Microstructural of VANADÎS 4 tool steels contain very small and eveenly distributed carbides and no segregations. The factor that limits the tools ability to resist chipping and eventually cracking is often the amount, type and size of non metallic inclusions ( oxides ) in the steel. Also, about good toughness and ductility, powder matallurgy tool stees have been very succesful, sine the process significantly reduces the size of the carbides and improves their distribution. As the carbides no longer act stres-raisers, more attention is focused on the non metallic inclulusions that control the toughness and the ductility of P.M steels. As a result, VANADÎS 4 is recommended for tooling applications with high requirements on adhesive wear resistance, as well as resistance to chipping, galling and cracking. X