Toz metal bronz yatak malzemelerin özellikleri
Properties of powder metallurgy bronze bearing materials
  1. Tez No: 21880
  2. Yazar: ADEM KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
TOZ METAL BRONZ YATAK MALZEMELERİN ÖZELLİKLERİ (YUksek Lisans Tezi) Adem KURT Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ocak 1992 ÖZ Bu çalışmada bronz tozundan üretilen kendikendini yağlayan yatak malzemelerinin üretimi gerçekleştirilmiş ve mekanik-tri- bolojik özellikleri incelenmiştir. Ortalama 63 mikrometre büyüklü ğündeki %10 kalay ve %90 bakirli bronz tozları kullanılmıştır. Bronz tozları %1.0 grafit tozu ile karıştırılmış ve 127 Mpa-1528 MPa arasındaki basınçlarda presle nmişlerdir. Daha sonra malzeme ler 800 °C de sinterlenmişlerdir. Bronz tozlarının çeşitli sıkıştırma basınçlarındaki sertleşmeleri, yoğunlaşmaları ve gözenek dağılımı tesbit edilmiştir. Sinterleme neticesinde oluşan mikroyapı her sı kıştırma basıncı için tesbit edilmiştir. Sinterlenen numunelere yağ emdirildikten sonra bunların aşınma özellikleri ölçülmüştür. Aşınma deneyinde en iyi netice veren sıkıştırma basıncında çekme nu muneleri hazırlanarak çekme deneyi yapılmıştır. Toz metalürji yöntemi ile üretilen bronz yatak malzemesi dökümle üretilen bronz yatak malzemesi ile karşılaştırılmış ve daha üstün olduğu görülmüştür. vı
Özet (Çeviri)
PROPERTIES OF POWDER METALLURGY BRONZE BEARING MATERIALS (M. S. Thesis) Adem KURT Gazi Universty Institute Of Science And Technology JANUARY 1992 ABSTRACT In this study, self-lubricating bearing materials from bronze powders were produced and their tribo-mechanical properties were investigated. Bronze alloy was 10% Tin and 90% copper and the mean powder size was 63 micrometer. Powders were mixed with 1.0% graphite powder and then pressed at pressures from 127 MPa to 1528 MPa. Sintering was carried out at 800 °C. Strain hardening, densification and porosity distribution at various pressures were measured. Microstructure of materials after sintering were recorded. Sintered samples were oil impregnated and then their wear behaviours were tested. Tensile samples were prepared and tested, which were pressed at the pressure that gave the best wear behaviour. Later, powder metallurgy bronze bearing materials and cast bronze bearing materials of the same composition were compared. This study showed that performance of powder metallurgy bearing materials were much better. vn