Rivâyetler ve farklı yorumlar ışığında Rahip Bahîra olayı
Monk Bahîra occurence in the light of rumours and different comments
  1. Tez No: 218795
  2. Yazar: AHMET ERÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İslam Tarihindeki en tartışmalı konulardan birisi de şüphesiz ki Rahip Bahîra olayıdır. Hz. Peygamber'in, çocukluğunda amcası Ebû Tâlib ile beraber gerçekleştirdiği Şam seferinde meydana gelen bu olay olağan dışı birtakım unsurlar ihtiva etmesi açısından fazlaca dikkat çekmiştir. Bu seferde Hz. Peygamber'in başından geçtiği iddia edilen, bulutun ve ağaçların gölge yapması, peygamberlik mührünün görülmesi ve Hıristiyan bir rahip olan Bahîra'nın, Hz. Muhammed'in peygamberliğine dair kehanetleri, sonraları farklı bir mecraya çekilmiş, üzerinde birçok yorumun yapıldığı ve sözün söylendiği bir konu olmuştur. Bu konuyla ilgili olarak Siyer, İslâm Tarihi, Tabakât, Ensab ve Hadis kitaplarında çeşitli rivâyetler aktarılmıştır.Klasik İslâm kaynaklarından bazıları rivâyet mantığıyla olaya yaklaşmışlar bu sebeple sadece rivâyetleri vermekle yetinmişlerdir. Bazı müellifler ise bu hâdisenin tarihi gerçeklerle çelişmesi sebebiyle rivayetleri eleştirmişlerdir. Muhaddisler bu olaya biraz daha temkinli yaklaştıkları için Hadis külliyatındaki bilgiler yekün teşkil etmemiştir. Çağdaş araştırmacılardan olayı kabul edenler, bazen aşırı yüceltmeci bir tutumla olayı ele aldıkları için hiç olmayan şeyleri kıssanın aslından gibi anlatmışlardır. Kabul etmeyenler ise bu kıssaya tenkitçi bir metodla yaklaşmışlar metin ve senetteki kusurları ortaya koyarak bu kıssanın neden olamayacağını delillendirmeye çalışmışlardır. Batılı yazarların bir kısmı ise bu görüşmeden saçma sapan bir görüş olan ''Muhammed İslâm dinini Bahîra'dan öğrendi.'' iddiasını ortaya atmışlardır.Bu çalışmada bu ve benzeri görüşlerin hepsi ortaya konularak konu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most contreversial subject in Islamic History is certainly the Monk Bahîra event. This case, which occured in the Sham journey that the prophet set out with his uncle Abu Talib in his childhood, attracted too much attention because of that it included some abnormal elements. The overshadowing a claude and trees, to be seen the prophethood seal and the predictions of the Christian Monk Bahîra about the prophethood of Mohammed, have been taken to different conduits afterwards and became subjects which have been comment on and talked about many things. Several rumours quoted about this subject in Siyer, Islamic History, Tabaqat, Ansab and Hadith books.Some classical Islamic sources have approached the matter with rumouring logic, so that they contended with giving only the rumours. But some authors criticized the rumours because of that they are in contradiction with realities. The contemporary researchers who admitted event explained things which did not happen as it happened due to their some excessive attitude of exalt. And they who did not admit that event approached this story with a critical method and put the defects inthe chain and text forward then tried to adduce proofs why this story couldn?t occur. However some western authors have brought up the scattering ?Mohammed learnt Islam from Bahîra? claim.In this study, all of this and similar thoughts have been put forward and appraciated.