Celal Yıldırım'ın ilmin ışığında asrın Kur'an tefsirinde günümüz tefsir problemlerinin tematik ele alınması
A thematic discussion of today's commentary problems in Celal Yıldırım's interpretation of the Qur'an in the light of knowledge
- Tez No: 988058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan faktörünün içinde yer aldığı her ilim dalı gibi, Tefsir ilmi ile alakalı olarak da zaman zaman farklı problemler ortaya çıkmıştır. Şüphesiz bu problemler içerisinde, son dönemde popülaritesi artan günümüz tefsir problemleri konusu oldukça geniş bir yer tutmaktadır. Günümüz tefsir problemleri olarak isimlendirilen bu meseleler; müfessirlerin Arapça kelimeleri dilin yapısı gereği farklı anlamlarda yorumlamaları, âyetlerin tefsirini yaparken farklı metotlar kullanmaları, yaşanılan dönemin ve mekânın şartları doğrultusunda edindikleri ilmî birikimin farklı yorumlara kapı aralaması gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda Celal Yıldırım'ın“İlmin Işığında Asrın Kur'an Tefsiri”adlı eseri, modern çağın insanına hitap eden özgün yaklaşımıyla dikkat çeken önemli bir tefsir örneğidir. Müfessir, eserde âyetlerin tefsirinde farklı ve güncel yorumlar marifetiyle okuyucu ile Kur'ân-ı Kerîm arasında sağlıklı bir irtibat kurmayı hedeflemiştir. Âyetlerin tefsirine geçmeden önce, konuya dair nüzûl sebepleri, ilgili hadisler ve rivâyetler aktarılmış; sonrasında âyet muhtevasında yer alan konular başlıklar hâlinde sistematik biçimde ele alınmıştır. Eserde âyetler, sosyal, ahlâkî, fıkhî, içtimaî, psikolojik ve tarihî yönleriyle çok boyutlu biçimde değerlendirilmiş; ayrıca âyetler arasındaki bütünlük ve anlam ilişkisi her defasında özellikle vurgulanmıştır. Böylesine kapsamlı bir tefsir örneğini merkeze alan bu çalışmanın ilk kısmında, müfessir ve eserine dair genel bilgilere yer verilmiş; ikinci kısmında ise günümüz tefsir problemleri alanında tartışma konusu edilen temel başlıklar sırasıyla incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Celal Yıldırım'ın tefsir anlayışını günümüz tefsir problemleri perspektifinden değerlendirmek ve onun modern dönemde Kur'ân'a getirdiği yorum zenginliğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
As in every scientific field involving human factors, various problems have occasionally emerged within the field of Tafsir as well. Undoubtedly, among these problems, the topic of contemporary tafsir issues has gained significant popularity in recent years and occupies a wide scope. These issues, referred to as contemporary tafsir problems, have arisen due to reasons such as the interpreters' differing understandings of Arabic words based on the linguistic structure of the language, their use of different methods while interpreting verses, and the influence of their intellectual backgrounds shaped by the social and cultural environment of their era. In this context, Celal Yıldırım's work titled“Ilmin Işığında Asrın Qur'an Tafsir”stands out as an important tafsir that addresses the modern reader with a unique perspective. The exegete aims to establish a sound and meaningful connection between the reader and the Qur'an by presenting distinct and contemporary interpretations of the verses. Before analyzing each verse, the causes of revelation (asbab al-nuzul), relevant hadiths, and narrations are presented; subsequently, the subjects contained within the verses are systematically discussed under thematic headings. The verses are evaluated in social, moral, legal, psychological, and historical dimensions, while their interconnections with subsequent verses are consistently emphasized. In this study, which focuses on such a concise and comprehensive tafsir, the first part provides general information about the author and his work, while the second part examines in detail the main topics discussed within the framework of contemporary tafsir problems. The aim of this research is to evaluate Celal Yıldırım's tafsir approach from the perspective of contemporary tafsir issues and to reveal his original contributions to understanding the Qur'an in the modern era.