Sünnetin kaynak olması ışığında Hz. İsa'nın Ref'i ve Nüzulü
In the light of the sunna as source, the rise and resurrection of Jesus christ
  1. Tez No: 553593
  2. Yazar: FATİH BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada sünnetin kaynak olması ışığında Hz. İsa'nın ref'i ve nüzulü konusu ele alınmıştır. Tezimiz, biri giriş olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, tezin önemi ve çalışmada takip edilen metot üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, Hz. İsa'nın hayatı genel bir özet mahiyetinde ele alınırken Kur'ân ve İncillerdeki anlatımlara yer verilmiştir. Akabinde Hz. İsa'nın ref'i ve nüzulüne ilişkin ayetlerin tahlili yapılarak müfessirlerin leh ya da aleyhte yaptıkları yorumlara yer verilmiştir. İkinci bölümde, Hz. İsa'nın nüzulünü ihtiva eden hadisler incelenerek hadislerin muhaddislerce tahliline yer verilmiştir. Yine zengin bir perspektif oluşturmak adına farklı mezhep imamlarının görüşlerine de yer verilmiştir. Konu üzerinde yaklaşımlar ele alınırken objektif bir bakış açısı yakalamak için leh ve aleyhteki görüşlere değinilmeye özen gösterilmiştir. Günümüze ışık tutması bağlamında ilk dönemden itibaren muhaddislerin bu rivayetlere yaklaşımı tespit edilmeye çalışılırken özellikle ilk dönem eserlerde ve akabinde kütüb-i sitte'de yer alan hadislerin şerhlerine yer verilmiştir. Çalışmamızın sonuç kısmında Hz. İsa'nın ref'i ve nüzulüne işaret eden ayetlerin hadislerle beraber ele alınmasındaki önemine değinilerek alimlerin bu konu hakkındaki yaklaşımları özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the rise and resurrection of Jesus Christ is dealt with in the light of the Sunna as source. Our thesis is formed in three parts including the introduction. In the introduction part, the topic and the importance of the thesis and the method are stated. In the first part, by means of examining the composition and extent of the Sunna along with the general aspects of the Quran such as the expression of Quran, the academic value and the effect of the Sunna is evaluated. In the second part, by analyzing the hadithes including the Descent of Jesus Christ, the comments of hadithes by interpreters are mentioned. Besides, by the name of form a rich perspective, by the help of opinions of different sectarian's leaders, the common attitude of coreligionist on that topic is stated. Pros and Cons are precisely mentioned to catch a neutral atmosphere while the approaches on that topic are being dealt with. In the name of lightning of today's conjuncture, the explanations of“Kütüb-i Sitte”are stated while the approaches of interpreters to those stories are being tried to be determined. In the Conclusion part of our study, the interpretations of scientists are summarized by the help of Verses of Quran and the hadithes of Prophet Mohammed refer to Rise and of Resurrection Jesus Christ.