Toz metalden üretilen bronz yatağın düşük karbonlu çeliğe difüzyon kaynağı ile birleştirilmesi
Diffusion welding of low carbon steel to powder metallurgy production of bronze bearing material
  1. Tez No: 50975
  2. Yazar: ADEM KURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
III ÖZET Doktora Tezi TOZ METALDEN ÜRETİLEN BRONZ YATA?IN DÜŞÜK KARBONLU ÇELİ?E DİFÜZYON KAYNA?I İLE BİRLEŞTİRİLMESİ Adem KÜRT Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metalürji Eğitimi Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 95 Bu çalışmada kendinden yağlamak yatak malzemesi olarak kullanılan %90 Cu ve %10 Sn alaşımlı toz metal bronz ile düşük karbonlu (SAE 1010) çelik difiizyon kaynağı ile birleştirlmişlerdir. Toz metal bronz numuneler gözenekliliğin ve grafitin diruzyona etkisini belirlemek amacıyla %25 ve %35 gözenekli ayrıca grafitsiz ve ağırlıkça % 1 grafit ilaveli olarak üretilmiştir. Kaynak işlemi 15 MPa sabit basınçta ^650,740,800 °C de ve her sıcaklık için 90,120,150 dakikada gerçekleştirilmiştir.Böylece sıcaklık ve sürenin difüzyon miktarına etkisi ayrı ayrı incelenmiştir.Kaynaklı numunenin her iki elamanının yüzeylerinden mikrofilm, mikrosertlik, EDAX analizleri alınarak değerlendirilmişlerdir. Sonuç olarak artan kaynak sıcaklığı ve kaynak süresi ile difüzyon miktarında artış görülmüş, grafit ve gözenekliliğin difüzyon miktarına azaltıcı etki yaptığı tesbit edilmiştir. Kaynak bölgesi sertliğinin malzemelerin sertliklerinden düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ph.D Thesis DIFFUSION WELDING OF LOW CARBON STEEL TO POWDER METALLURGY PRODUCTION OF BRONZE BEARING MATERIAL Adem KURT Fırat University Science and Technology Institute Metallurgy Education Department 1996, Sayfa: 95 In this study, diffusion welding of low carbon steel (SAE 1010 ) to bronze ( %90 Cu-% 10 Sn alloys ) produced by P/M tecniques and used as self lubricating bearing material was studied. In order to understand the effect of porosity and graphite on diffusion, samples with % 25- % 35 porosity and samples with (wt.) % 1 graphite and graphiteless were produced. Diffusion welding is conducted at 15 MPa constant pressure at the temperatures of 650,740,800 °C and the times of 90,120 and 150 minutes for each temperature. Thus, the effect of time and temperature on diffusion have been investigated. Optic and electron micrographs, microhardness and EDAX analysis of the interfaces have been carried out after diffusion welding and evaluated. It has been found that, increase in temperature and time resulted in the increase of diffusion, however porosity and graphite contents reduced the amount of diffusion. Microhardres profile of the welded area is found to be lower than that was found in both samples.