1980 sonrası yönetimde neo-liberal politikalar (Anavatan Partisi'nin Turgut Özal'lı dönemi)
Neo-liberal policies in Turkey since 1980s (terms of the Anavatan Party with the Turgut Ozal years)
  1. Tez No: 218801
  2. Yazar: EMRE GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, yönetim alanında büyük etkilere sahip olan liberalizm kavramı, ayrıntılı bir şekilde ele alınarak, tarihi gelişimi ve ülkeler üzerinde ki etkileri de göz önünde tutularak değerlendirilecektir. Ülkemiz açısından önemli sayılabilecek gelişmelerin yaşandığı Osmanlı'nın son dönemleri ve Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki serbestleşme hareketlerine kısaca değinildikten sonra, özellikle 1960 askeri müdahalesi, 1971 muhtırası ele alınacak ve konumuzun asıl içeriğini oluşturan 1980 harekatı ve Özal hükümetleri dönemi incelenecektir. Askeri müdahalenin ardından normale dönüş süreci, siyasi partilerin kurulması ve yapılan seçimler konumuz içeriği açısından önemli noktalardır. Ülkemiz liberalizmi açısından dönüm noktası olarak adlandırılan Özal Hükümetleri dönemindeki uygulamalar, ekonomik ve siyasi liberalizm açısından ayrı ayrı ele alınarak, eleştirel bir yaklaşımla değerlendirilecektir.Liberalizm özellikle batılı ülkeler tarafından kabul gören, en popüler ve en fazla taraftar toplayan yönetim tarzlarından biri haline gelmiştir. Dünyaya sırtını çevirmeyen ülkemiz, tamamen liberalizmi benimseyen bir tutum sergilemese de, sürekli kendi şartlarını da göz önüne alarak gelişim ihtiyacını gidermeye çalışmıştır. Yaşanan gelişmelere ve bu gelişmelerin ait olduğu dönemlere bakıldığında, en dikkat çeken dönemin Özal Hükümetleri dönemi olduğu görülmektedir. Turgut Özal, siyasi kimliği ve kabulleri ile liberalizmin gereklerini ülkemize en etkili şekilde uygulama şansı bulan lider olmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Liberalizm, Turgut Özal, Anavatan Partisi, 12 Eylül, Ekonomik Liberalizm, Siyasi Liberalizm
Özet (Çeviri)
In this study the concept of liberalism which has great effects on leading system will be assessed comprehensively keeping in mind its historical development and effects on countries. Just after mentioning about the Reform Movements both in the first years of Republic and in the last times of Ottoman Empire in which there occured many important developments that have still remained so worthy on the account of our country, especially 1960 military coup, 1971 military memorandum will be issued and the 1980 military coup which constitutes the main issue of our study and the period of Ozal Governments will be evaluated. The process of passing in to the normal life after coup, founding the political parties and the elections that have been held are important topics as to the contents of this study. The policies in the period of Ozal Governments will be assessed in a critical approach being taken into consideration seperately both in the aspect of economical and political liberalism.Liberalism has become ne of the leading systems which have gathered the most supporters, have been the most favourite and accepted especially by the western civilizations. Although our country, which did not turn his back to the world has not presented an attitude of full adoption of liberalism, it has tried to meet the need of self development by taking its own conditions into account. If we look at the developments being done at this point and the eras to which they belong, the most striking is that of the periods of Ozal Governments. Turgut Ozal became te leader who had the chance of applying the necessities of liberalism most effectively with his political identity and consept.KEY WORDS: Liberalism, Turgut Ozal, Anavatan Party, 12th of September, Economical Liberalism, Political Liberalism