Türkiye'de kıyı kullanımı ve planlaması
Coastal access and planning in turkey
  1. Tez No: 218806
  2. Yazar: KEVSER KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kıyılar ilk çağlardan beri insanlar için çok önemli alanlar olmuştur. Günümüzde de insanların kıyı bölgelerine olan ilgisi artarak devam etmektedir. Böylece bu alanların planlanması önemli bir hal almıştır.Planlama ile kıyı alanlarının ekolojik, doğal niteliklerinin korunması sağlanmakta; su, kara ve havanın etkileşiminden oluşan hassas dengeye verilebilecek zararlar önlenebilmektedir. Burada bütünleşik kıyı alanları yönetimi oldukça önemli bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü kıyılar ne tek yönlü olarak karasal alanlardır ne de denizel alanlardır. Kıyılar deniz, hava ve karanın etkileşimiyle oluşan doğal alanlardır ve çok yönlü incelenip korunmalıdırlar. Dolayısıyla kıyı alanlarının planlaması yapılırken bu yönleri dikkate alınmalı ve bölge halkı ve ilgili kuruluşların da katılımını sağlayarak en doğru yöntem bulunmalıdır.Bu çalışmada son derece hassas bir dengeye sahip olan kıyı alanlarının planlanmasında izlenen yöntemler, günümüze kadar yapılmış olan hatalar, gelecekte nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği gibi konulara yer verilmiş, sonuç olarak bütünleşik kıyı alanları yönetimi yaklaşımının oldukça etkin ve gerçekçi bir yaklaşım olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Coastal areas have been important areas since antiquity. Even now humans are taking a strong interest in these areas. Because of this planning is too serious issue about coasts.By planning, it is provided to preserve the ecological, natural characteristics of coastal areas, as it is also provided to prevent possible harms to that delicate balance which is formed of the interaction of water, land and air. At that point Integrated Coastal Zone Management is the most important approach. Because coastal zones are neither shore, nor sea. Coastal zones are the areas which are formed by mutual interaction of air, water and land and also coasts must be protected. While planning these areas it must be kept count of these issues and find a solution by governance.In this thesis some topics like coastal zone planning issues, mistakes made before, which processes could be the best for the future have taken a place. In conclusion it has underlined that Integrated Coastal Zone Management is very effective and realistic approach.