Kentsel vizyon, İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Urban vision, a sample on İstanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 218830
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde gözlenen hızlı değişimler örgütleri olduğu kadar, özelde kent yönetimlerini de, uzun dönemli önlemler olmaya zorlamaktadır. Etkili bir kent yönetimi bir biri ile tutarlığı sağlanmış stratejik yaklaşımları daha çok gerekli kılmaktadır. Kent yönetiminin en önemli görevi, sahip olduğu örgütü ortak amacı başarabilir duruma getirmek için fazlasıyla çabalamaktır. Çünkü başarım düzeyi, yönetim fikrinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Sorunları, geçici önlemler almak suretiyle zamana yaymak değil, bu sorunlara etkili ve kalıcı çözümler üretmek kent yönetiminde başarı için şart olmuştur.Değişim ve buna bağlı olarak yaşanan gelişmelerin süreklilik arz ettiği günümüzde kent yönetimleri, yeni düşüncelere, yeni örgüt yapılarına ve yeni yönetim anlayışlarına sahip olmaları kadar, varlıklarını devam ettirebilmek için, ileri görüşlü vizyon sahibi yöneticilere de ihtiyaç duymaktadırlar. Günümüzde kent yönetimlerinin yeniden yapılanmasında vizyon sahibi mevcut yöneticilerden daha fazla yararlanma anlayışı, katılımcılık, karar ve sorumluluklarda ortaklık ve uzlaşma ilkeleri ile de tutarlı bir zorunluluk halini almıştır.
Özet (Çeviri)
Today, observed rapid changes force not only organizations but also especially city administrations for taking long-run precautions. An effective city administration makes more necessary strategic approaches which show consistency among themselves. The most important task of city administration exerts oneself with the common objective aim by its owned organization. Because, accomplishment level became an unbreakable part of managerial thought. For success in city administration, it becomes necessary to produce effective and permanent solutions for problems rather than extending problems in time by taking temporary precautions.Change and its tied observed continuous development make city administrations to need new ideas, new organization structures and new managerial understanding as well as make them to need far sighted visionary directors for sustaining their existence. Today, it becomes necessary to benefit more from present directors, in a way consistent with participation, partnership in decision-making process and responsibilities and compromising principles.