Türk kamu yönetiminde e-devlet uygulamaları:Emniyet Teşkilatı'nın e-devlet yapılanmasındaki yeri
E-government applications in turkish public administration:Place of general directorate of security in structure of e-government
  1. Tez No: 218834
  2. Yazar: METİN EMRE NACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler bilgi toplumunu oluşturmuştur. Bu değişim diğer organizasyonlar gibi devletleri de etkilemiştir.Ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme için,teknolojiyi kullanmak bütün devletler için zorunlu hale gelmiştir.Teknolojiye dayalı yeni devlet modeli e-Devlet olarak ifade edilmiştir.Kamu hizmetlerinin vatandaşlara daha iyi dağıtımı ve daha etkili bir devlet yönetimi e-Devlet modeli ile mümkün hale gelmiştir.Ayrıca;daha az rüşvet,artan şeffaflık,daha fazla rahatlık,gelir artışı ve maliyet azalmaları e-Devlet'in diğer faydalarıdır.e-Devlet;devlet ve vatandaşlar arasındaki ilişkileri daha samimi,rahat,şeffaf ve ucuz hale getirmeyi amaçlamaktadır.Akademik literatürde e-Devlet için yapılmış standart bir tanımlama olmamakla birlikte e-Devlet genel olarak;kamu hizmetlerinin daha hızlı ve verimli sunulduğu bir devlet projesi şeklinde tanımlanmaktadır.Türk kamu yönetimi yapısındaki sorunların çözümü için e-Devlet'i önermeden önce,e-Devlet kavramının çok iyi tanınması gerekmektedir.e-Devlet;kısa zamanda ülkemize adapte edilebilecek bir yönetim modeli değildir. Teknik,hukuksal ve toplumsal altyapılardan sonra e-Devlet'ten bahsetmek mümkün olacaktır.e-Devlet;devletin bütün birimlrinin ve toplumun bütün kesimlerinin katılımı ve koordinasyonuyla başarılı olabilecek bir yönetim modelidir.Türk Emniyet Teşkilatı günümüzde uygulamalarını ve pasaport,vize,sürücü belgeleri ve diğer önemli belgelerle ile ilgili işlemlerini ileri teknolojiyi kullanarak elektronik olarak idare etmektedir.PolNet Türkiye'deki e-Devlet uygulamalarının önemli bir örneğidir.PolNet gibi e-Devlet projeleri ülkemizde e-dönüşümün zor ama imkansız olmadığını göstermektedir.Anahtar Sözcükler1.Kamu Yönetimi2.e-Devlet3.Bilgi Toplumu4.Emniyet Teşkilatı5.PolNet
Özet (Çeviri)
Fast developments in science and technology formed the knowledge community.This variation affected the states like other organizations.Using the technology became an obligation for all countries for economical development and social growing.New government model which is connected to technology was defined as e-Government..Better delivery of government services to citizens, and more efficient government management became possible with e-Government model.Also;less corruption, increased transparency, greater convenience, revenue growth and cost reductions are the other benefits of e-Government.e-Government aims to make the interaction between government and citizens more friendly,convenient,transparent and inexpensive.In spite of there is not a standard definition of e-Government in academic literature,e-Government is defined as a government project which public services are presented faster and more productive.Before proposing e-Government for solving the problems in Turkish public administration,the concept of e-Government must be known well.e-Government is not a management model that can be adapted to our country in short time. After technical,legal and social substructures,it will be possible to talk about e-Government.e-Government is a management model which can be successful by the participation and coordination of all the units of govenment and all the sections of society,Turkey?s General Directorate of Security now handles applications and related transactions for passports, visas, driver?s licenses and other important documents electronically using advanced Technologies.PolNet is an important example of e-Government applications in Turkey. The e-Government projects like PolNet shows that;e-transformation in our country is difficult but not impossible.Key Words1.Public Administration2.e-Government3. The Knowledge Community4. General Directorate of Security5.PolNetABSTRACTNacar, Metin Emre. e-Government Applications in Turkish Public Administration:Place of General Directorate of Security in Structure of e-GovernmentFast developments in science and technology formed the knowledge community.This variation affected the states like other organizations.Using the technology became an obligation for all countries for economical development and social growing.New government model which is connected to technology was defined as e-Government..Better delivery of government services to citizens, and more efficient government management became possible with e-Government model.Also;less corruption, increased transparency, greater convenience, revenue growth and cost reductions are the other benefits of e-Government.e-Government aims to make the interaction between government and citizens more friendly,convenient,transparent and inexpensive.In spite of there is not a standard definition of e-Government in academic literature,e-Government is defined as a government project which public services are presented faster and more productive.Before proposing e-Government for solving the problems in Turkish public administration,the concept of e-Government must be known well.e-Government is not a management model that can be adapted to our country in short time. After technical,legal and social substructures,it will be possible to talk about e-Government.e-Government is a management model which can be successful by the participation and coordination of all the units of govenment and all the sections of society,Turkey?s General Directorate of Security now handles applications and related transactions for passports, visas, driver?s licenses and other important documents electronically using advanced Technologies.PolNet is an important example of e-Government applications in Turkey. The e-Government projects like PolNet shows that;e-transformation in our country is difficult but not impossible.Key Words1.Public Administration2.e-Government3. The Knowledge Community4. General Directorate of Security5.PolNet