Avrupa Birliği'nin silahlanma politikası ve Avrupa Savunma sanayisi
Armament policy of the European Union and European defence industry
- Tez No: 218833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Avrupa güvenlik alanındaki değişimlerin AB için hassas sonuçları oldugu ortaya çıkmıştır. Avrupa'da güvenliğin sağlanmasına yönelik düşünceler Soğuk Savaş esnasında tek ve ortak bir tehdit algılaması üzerine kurulmuşken, Soğuk Savaşın ardındaki süreçte ülkelerin kendi ihtiyari tercihleri ve ulusal egemenlik çıkarları doğrultusunda farklı farklı şekillenen bir olgu haline gelmiştir. AGSP'nin oluşumuna etki eden yada hızlandıran en önemli etken Kosova krizi olmu?tur. Kosova krizi, beraber hareket etme ve krizleri çözüme ulaştırmak için gerekli tüm enstrümanları AB içinde oluşturma yönünde tetikleyici bir rol oynamıştır. Kurumsal yapısını teşkil eden AGSP, bunun ardından yakın çevresinde ve dünyanın diğer bölgelerinde patlak veren krizlere yönelik askeri harekatlar düzenlemeye başlamıştır. AB, askeri anlamdaki bu kapasitesini etkin bir biçimde uygulayabilmek için bir silahlanma politikası oluşturma arayışı içine girmiştir. Yetenek eksiklerini uygun teçhizat ve profesyonel birliklerle kapatmak isteyen AB, bunun yolunun Avrupa savunma sanayisinden de geçtiğinin farkındadır. Silahlanma politikasının gelişiminin her safhasına sanayinin vereceği cevaplar söz konusu amaca giden süreci netleştirmektedir. Sanayinin güçlenmesi silahlanma politikasının yararına olacaktır. Savunma alanındaki firmalar ise hem kendi çıkarlarına hem de AB'nin bu amacına uygun düşecek bir şekilde kendi aralarında sınır ötesi birleşmelere sıcak bakmaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
The changes in the European security landscape had dramatic consequences for the European Union. European security, which was a matter of necessity and set up against a single common threat understanding during the Cold War, has now become a matter of voluntary national choice. The Kosovo Crisis was the most siginificant factor that effected or activated the evolution of ESDP. The Kosovo Crisis had played a curical role over responding unanimously and building up all the necessary instruments within the EU for ending the crises. After establishing the bodies of ESDP, military operations have started in distant regions of the world as well as in the periphery of the EU. In this respect, the EU had started to make an armaments policy to use this military capacity effectively. The EU, who wants to fill the capability gaps with adequate equipments and professional troops, knows that this must be achieved via the defence Industry. Responses of the industry to the every phase of the armaments policy, brighten the process towards this aim. The development of the industry will turn out to the advantage of the armaments policy. The firms in the defence industry have also become ambitious to the cross-border mergers both on behalf of their interests and parallel to the EU's aim.