Türkiye Selçuklularında ordu
Army in the Anatolian Seljukids
- Tez No: 218836
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Türkiye Selçuklu Devleti, Anadolu'ya yönelik Türkmen göçünün bir neticesi olarak kurulmuştur. Devletin askerî gücü, XII. yy'ın sonlarına kadar büyük ölçüde Türkmenlere dayanmaktadır. Zamanla, Ortaçağ İslâm devleti modeline bürünen devletin askerî teşkilâtı da buna göre şekillenmiştir. Türkmenlerin ordu içerisindeki etkinliği azalmış ve gulâmlar, ıktâ` askerleri, tâbi devlet kuvvetleri ve ücretli askerlere dayanan bir ordu yapısı ortaya çıkmıştır. Bu yapının şekillenmesinde, Türkiye Selçuklularından önceki Müslüman Türk devletlerinin etkisi olduğu kadar Türkiye coğrafyasının sosyal ve ekonomik şartları ile az da olsa Bizans ve Haçlıların etkisi bulunmaktadır.Türkiye Selçuklu Devletinin sahip olduğu ordu sistemi, kendisinden sonra bu coğrafyada kurulan Türk beylikleri ve Osmanlı ordusunun temelini teşkil eder. Bu bakımdan Türkiye Selçukluları, Orta Asya'dan getirip Orta Doğu'da zenginleşen Türk ordu yapısının, Türkiye'ye ve daha sonra da Osmanlılarla birlikte Avrupa'ya yayılmasında bir köprü vazifesi görmüştür. Türkiye Selçukluları döneminde Türk ordu yapısında kaydedilen gelişme ve askerî üstünlük, Anadolu'nun Türklerin ebedi vatanı haline gelmesinin en önemli sebeplerindendir.
Özet (Çeviri)
The Anatolian Seljukids was established as a consequence of Turcoman migrations into Anatolia. The military power of the state was basicly depended on the Turcomans until the middle of the XII. century. By the time, following the state organisation, the military system was adopted to the Islamic model as well. Effectiveness of the Turcomans in the army was diminished and the newly emerged military power was depended on gulams, soldiers of iqta, vassal forces and mercenaries. Different factors played role in this development; the Islamic-Tukish states pirior to the Anatolian Seljukids, geographic and social conditions of Anatolia, Byzantine and the Crusaders.The military system of the Anatolian Seljukids was followed by the Turkish amirates and Ottomans founded in the same region. In this respect, the Anatolian Seljukids was a bridge between Central Asia and Middle East related with the Turkish military organisation which come from Central Asia, enriched in Middle East and carried to Europe by the Ottomans. During the Anatolian Seljukids period one of the most important reasons of Anatolia?s becoming the Turks? forever homeland is the development and military superiority in the Turkish military system.