Askeri yargının hukuk devletindeki yeri
Position of military cudiciary in law state
- Tez No: 218837
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tezin birinci bölümünde, Avrupa ve Türkiye'de askeri yargı sistemi, tarihi gelişimi de dikkate alınarak incelenmiş ve askeri yargının gerekliliği problemi üzerinde durulduktan sonra, Türk Askeri Yargı sisteminin kendine özgü yapısı ve işleyişi ortaya konulmuştur. Ayrıca, AİHS ışığında Türk askeri yargısı detaylı olarak incelenmiştir.İkinci bölümde ise, Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri temel kıstas alınarak, askeri yargı sistemindeki problemli sahalar tespit edilmiş ve AB standart ve değerleriyle uyumlu hale getirilmesi için öneriler ortaya konulmuştur.Sonuçta, Türk Askeri Yargı Sisteminin mükemmellikten uzak olduğu belirlenmiş ve Askeri yargı alanında da hukuk reformuna ihtiyaç olduğu değerlendirmesine ulaşılmıştır. Askeri yargının kendine has özellikleri de unutulmayarak, yapılacak bu reformla ilgili öneriler ana başlıklar halinde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, Military Judicial system in both Turkey and European countries was examined firstly by taking the historical perspective into account and later unique structure and functioning of the Turkish military judicial system was put forward by dwelling upon the necessity of military jurisdiction. In addition, Turkish Military Jurisdiction was studied in detail in the light of European Convention on Human Rights.In the second part, problematic areas in the military judicial system were detected taking the international obligations of Turkey as the basic criterion and recommendations were put forward to make it compatible with the EU standards and values.In conclusion, It was detected that Turkish Military Judicial System is far from excellence at present and arrived at the assessment that a judicial reform is also required in the field of military jurisdiction. Related recommendations on the required reform were put forward in main headlines not overlooking the unique characteristics of Military Jurisdiction.