Toplam kalite yönetimi felsefesinin işgören performansı üzerindeki etkisi
The effect of total quality management on emplyee?s performance
  1. Tez No: 218852
  2. Yazar: BURÇİN ÖZGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmeler için Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin önemini vurgulamak ve bu felsefenin işgören performansına etkisini, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin en önemli uygulamalarından bir olan Performans Değerleme yardımıyla açıklamakBu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin temelini oluşturan kalite kavramından bahsedilmiş, daha sonra Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin tanımı, önemi, ilkeleri ve bu ilkelerin Performans Değerlemesi yaklaşımıyla ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde, performans ve Performans Yönetimi kavramları tanıtılmış ve Toplam Kalite Yönetimi felsefesinde çok önemli bir yere sahip olan İnsan Kaynakları uygulamalarından ?Performans Değerleme?si yaklaşımı bir bütün olarak incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, ?Toplam Kalite Yönetimi? felsefesi ilkeleriyle işgören performansı ilişkisine yönelik bir alan araştırması yer almıştır. Son bölümde öncelikle araştırmanın konusu, amacı, önemi, kapsamı, yönetimi, varsayımları, sınırlılıkları ve hipotezleri açıklanmıştır. Daha sonra anket çalışması sonucu elde edilen araştırma bulguları tablo ve şekillerle gösterilmiş ve değerlendirilmiştirÇalışmanın amacına uygun olarak, ?Toplam Kalite Yönetimi? felsefesi ilkelerinin ?İşgören Performansı?na etkisini araştırmak için anket yöntemine başvurulmuştur. Oluşturulan anket 30 sorudan oluşmaktadır. Anket, Ankara'da savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin tasarım bölümünde çalışan 46 işgörene uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, SPSS 12,0 programı kullanılarak değişkenlerin özelliğine göre frekans dağılımı, korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi ve Kruskall-Wallis H testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonucuna göre, Toplam Kalite Yönetimi felsefesiyle işgören performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Toplam Kalite Yönetimi felsefesi ilkelerinin işgören performansına olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Demografik değişkenlere göre ilişkiler incelendiğinde ise, işgören performansının yaşa, eğitime, çalışma süresine ve unvana göre bir farklılık göstermediği görülmektedir. Toplam Kalite Yönetimi felsefesi ilkelerinin ise yaşa, eğitime ve çalışma süresine göre bir farklılık göstermediği, ancak unvana göre bir farklılık gösterdiği görülmektedir. Toplam Kalite Yönetimi felsefesi ilkelerine üst kademede çalışanların daha olumlu bir bakış açısına sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to emphasize the Total Quality Management philosophy?s importance for enterprises and to explain this philosophy?s effect on employee performance with the help of Performance Evaluation method, which is one of the most important implementation of Human Resource Management.This thesis is consist of three parts. A quality concept, which forms the fundamental of Total Quality Management philosophy?s, is mentioned in the first part, and then Total Quality Management philosophy?s definition, importance, principles and the relation of these principles with the Performance Evaluation approach is examined. In the second part, performance and Performance Management concepts are introduced and ?Performance Evaluation?, a Human Resource implementation which has a very important place in Total Quality Management philosophy, approach is investigated as a whole. In the third and the final part, a field survey is took a part intended for the relation between ?Total Management Quality? philosophy principles and employee performance. In the final part, the research?s subject, goal, importance, scope, methodology and hypothesis are explained primarily. Then the research findings that are obtained by the survey work results are evaluated and illustrated with tables and graphics.A survey method is applied to investigate the effect of ?Total Quality Management? philosophy principles on ?Worker Performance? in accordance with the goal of this study. The formed survey consist of 30 questions. The survey is carried out by 46 employee who are working at the design department of one enterprise which is doing service for defense industry in Ankara. The research results are evaluated by frequency spectrum according to variables, the correlation analysis, Mann-Whitney U test and Kruskall-Wallis H test using SPSS 12.0 software.A significant relation between Total Quality Management philosophy and employee performance is found according to the research results. It?s seen that Total Quality Management philosophy principles have generally a positive effect on employee performance. If the relations are examined according to the demographic variables, it?s seen that employee performance?s demonstrated no difference on age, education, working period and title. Total Quality Management philosophy principles demonstrated no difference on age, education and working period, however it?s seen that a difference is demonstrated according to title. It?s seen that the employees at high rank have more positive point of view to the Total Quality Management philosophy principles.