Türkiye muhasebe (finansal raporlama) standartları ve uygulamasında yaşanan sorunlar
Turkish accounting standards (financial reporting) and problems faced in the application of it.
  1. Tez No: 218853
  2. Yazar: SAMET EVCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
İşletmelerin uluslararası alanda faaliyet göstermeye başlaması, hisse senetlerinin dünya borsalarında işlem görmesi; finansal tablolarını daha karmaşık, anlaşılması güç hale getirerek, şeffaflıktan uzaklaştırmıştır. Bu sorunu çözmeye yönelik gelişmiş ülkelerde başlayan çalışmalar Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarını ortaya çıkarmış, zamanla diğer ülkeler arasında da kullanımı artarak ortak muhasebe dili haline gelmiştir.Ülkemizde bu gelişmelerin gerisinde kalmamış, gerekli çalışmaları yapmıştır. Bu çalışmalar Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu'nun kurulmasıyla hız kazanmış, Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları ile uyumlu Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları oluşturularak yayınlanmıştır. Gerekli yasal düzenlemelerin ardından, işletmelerin finansal tablolarını bu standartlara uygun olarak hazırlamaları zorunlu olacaktır.Bu çalışma ile Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarının genel olarak açıklanması ve uygulamasında yaşanan sorunların belirlenmesi amaçlanmaktadır.Bu kapsamda Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları ile Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarının oluşum ve gelişim süreci ve Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarının getirmiş olduğu düzenlemeler açıklanarak, uygulamasında yaşanan sorunları belirlemek amacıyla Adana Yeminli Mali Müşavirler Odasına bağlı Adana ve Mersin illerinde aktif olarak faaliyet gösteren yeminli mali müşavirlere yönelik yapılan anket sonuçları değerlendirilmektedir.Anahtar Sözcükler1.Türkiye Muhasebe Standartları2.Türkiye Finansal Raporlama Standartları3.Uluslararası Muhasebe Standartları4.Finansal Raporlama5.Finansal Tablolar
Özet (Çeviri)
The fact that the businesses have been increasingly engaging in business on international scale and that their shares are quoted on the international stock exchanges have caused the financial tables to become even more complicated, difficult to understand and less lucid. Works that were started to solve this problem in developed countries resulted in the International Financial Reporting Standards (IFRS) which have been gradually adopted by other countries as the common language of accounting.Our country did not fall behind these developments and duly completed the necessary works which were enhanced by the establishment of the Board of Turkish Accounting Standards and resulted in the creation and publishing of Turkish Accounting / Financial Reporting Standards made compatible and consistent with International Financial Reporting Standards (IFRS). Following the completion of necessary legal arrangements businesses will be under obligation to prepare their financial statements in accordance with such standards.In this work it is intended to expand on the Turkish Accounting / Financial Reporting Standards in general and to identify the difficulties encountered in their application.For the purposes of afore said, the International Accounting / Financial Reporting Standards and the newly adopted requirements of the Turkish Accounting / Financial Reporting Standards were explained to the sworn financial advisors, members to the Chamber of Sworn Financial Advisors in Adana actively practicing in the provinces of Adana and Mersin, and the results of a survey conducted to identify the problem areas in application have been evaluated in this study.Key Words1.Turkish Accounting Standards2.Turkish Financial Reporting Standards3.İnternational Accounting Standards4.Financial Reporting5.Financial Statements