Cumhuriyet Döneminde yılbaşı kutlamaları üzerine halkbilimsel bir inceleme
A folkloric study about new year celebrations in Republic Period
- Tez No: 218868
- Danışmanlar: PROF. M. ÖCAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
?Cumhuriyet Döneminde Yılbaşı Kutlamaları Üzerine Halkbilimsel Bir İnceleme? isimli bu tezde amaç, 80 yıllık (1926-2006) dönemde yeni yıl kutlamalarındaki değişikliği aşağıdaki temel konular çerçevesinde incelemektir.1. ?Noel? ve ?yeni yıl kutlamaları? (31 Aralık kutlamaları) aynı anlama gelmemektedir. Noel, sadece Hıristiyanlar'a özgü bir kutlamadır. Öte yandan dünyanın pek çok ülkesinde yeni yıl, insanlar tarafından evlerinde ya da büyük şehir meydanlarında kutlanmaktadır. Bu konuda önemli olan nokta, yeni yıl kutlamalarının seküler olmadığıdır.2. Noel ve Santa Claus gerçek değillerdir, mitolojik geçmişleri vardır.3. Türkiye'deki yeni yıl kutlamaları için Santa Claus karakteri daima reklamlarda kullanılmıştır. Bu durum, hiçbir şekilde Türk kültürel bakış açısını yansıtmamaktadır; çünkü Türk mitolojisinde ?Hızır? yeni yılı simgelemektedir. Böylelikle ?Hızır?, hem reklamlarda hem de toplumda ?Santa Claus? yerine kullanılabilir.4. Türkiye'de çam ağacı süslemek, piyango biletleri almak ve hediyeleşmek yeni yılı kutlama pratikleridir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which its name is ?A Study About New Year Celebrations in Republic Period?, the aim is to examine the differences about celebrating new year through 80 years (1926-2006) with giving details about these main topics:1.?Noel? and ?new year celebrations? (31 December celebrations) hasn?t got the same meaning. Noel belongs only to the Christian people. On the other hand, most of the people all around the world are celebrating new year in their houses or in big city areas. On this topic, the important point is, to get realized about new year celebrations isn?t secular.2.Noel and Santa Claus aren?t real, they have got mythological background.3.For the new year celebrations In Turkey, Santa Claus character is always used by a lot of advertisement companies. This situation doesn?t contain any Turkish cultural point of view because in Turkish mythology, ?Hızır? symbolizes new year. So, firstly, advertisement companies, secondly the society members can use ?Hızır? instead of ?Santa Claus? for celebrating new year.4.In Turkey, adorning pine trees, buying lottery tickets and presents are the pratics for celebrating new year.