Alacaklının talebi ile doğrudan doğruya iflas
The direct bankrupt condition according to the request of the creditor
  1. Tez No: 218878
  2. Yazar: ÇETİN EMRE ERMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Alacaklının talebi ile doğrudan doğruya iflas yolu, iflas takibine gerek olmadan doğrudan ticaret mahkemesinden iflasa tabi olan borçlunun iflasının istenebildiği bir yoldur. Bu yola başvurabilmek için iflasa tabi borçlunun alacaklısı olunması ve kanunda tahdidi bir şekilde sayılmış şartlardan bir tanesinin gerçekleşmiş olması gerekir.Davacı, alacaklı olduğunu ispatlaması gerekir. Bunun dışında hangi doğrudan doğruya iflas sebebine dayanmışsa, onu da ispatlamalıdır. Bu anlamda İcra ve İflas Kanunun 177/1 ve 2. maddedeki hallerin kesin olarak ispatlanması gerekmez. Mahkemede durumun yaklaşık olarak ispatlanması yeterlidir. Kanunda sayılmış doğrudan doğruya iflas sebebi dışında başka bir sebebe dayanılarak borçlunun iflası istenemez. Mahkeme borçlunun iflasa tabi olup olmadığını ise re'sen inceler. Borçlunun gerçek yada tüzel kişi olması arasında ise bir fark yoktur.Eğer bütün şartlar yerine gelmişse, mahkeme borçluya depo emri vermeden borçlunun iflasına karar verir.Master tezimizde, İcra ve İflas Kanunun 177, 179, 309/s, 309/t ve Türk Ticaret Kanunun 180/2, 182/1 maddelerinde düzenlenen hallerden bir tanesinin gerçekleşmesi durumunda, alacaklının iflasa tabi olan borçlusunun doğrudan doğruya iflasını Ticaret mahkemesinden isteyebileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The direct bankrupt condition according to the request of the creditor is a way that requiring no bankrupt prosecution and the bankrupt is requested of the deptor who is subjected to the bankrupt, from Commercial Court. In order to apply to this way, it is necesarry to be the creditor of the debtor who is subjected to bankrupt and one conditions which have been accepted as restricted according to legislation, have to be realized.Plaintiff has to prove that he/she is creditor. Except this condition, he/she has to prove the reason of direct bankruptcy which has been based on. In this context, it is not exactly necessary to brove the situations that have been described in 177/1. and 2. clauses of Execution and Bankruptcy Law. The Bankruptcy of the debtor, depending on another reason except the one that has been counted as direct bankruptcy reason in law, can not be demanded. Court investigates ex- officio if the debtor is subjected to bankruptcy or not. There is no difference if the debtor is a real or legal person.If all the conditions are fulfilled, court decides the bankruptcy of the debtor without injunction to the debtor.In our master thesis, it has been searched that the creditor may request direct bankruptcy of his/her debtor who is subjected to bankruptcy, from Commercial Court, if one of the situations that have been arranged in 180/2 , 182/1 Clauses of Turkish Commercial Law and in 177, 179, 309/s, 309/t of Execution and Bankruptcy Law, have been realized.