İlköğretim öğretmenlerinin bilgi teknolojilerini derslerde kullanım durumları ve bilgi teknolojileri ile ilgili almış oldukları hizmet içi eğitimler hakkındaki görüşleri (Sakarya ili örneği)
The usage of information technologies in classrom environment amoung primary school teachers and their perception on in-service training programs on it (Sakarya city sample)
  1. Tez No: 218900
  2. Yazar: AYDIN KİPER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, bilgi teknolojileri konusunda hizmet içi eğitim alan ilköğretim öğretmenlerinin derslerde bilgi teknolojilerini kullanma düzeylerine ilişkin görüşleri incelenmektedir.Araştırmaya Sakarya ilinde 2007-2008 eğitim öğretim yılında görev yapan 164 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlerin tümüne katıldıkları hizmet içi eğitimleri değerlendirmeleri için anket uygulanıp, bu öğretmenlerden 45'i ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.Anketler frekans değerleri alınarak, görüşmeler ise içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir.Araştırmanın sonucunda;Bilgi teknolojileri konusunda hizmet içi eğitim alan öğretmenlerin derslerde bilgi teknolojilerini kullandıkları.Hizmet içi eğitimlerden memnun olan öğretmenlerin derslerde bilgi teknolojisi kullanma seviyelerinin, memnun olmayanlara göre daha yüksek olduğu.Öğretmenlerin derslerde bilgi teknolojisi kullanmada karşılaştıkları güçlüklerin genelde donanımdan kaynaklandığı, donanım sorunu olmayan okullarda ise internet ve eğitim yazılımlarının olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the perception of Primary teachers attended in-service training on information Technologies about how successful they are at using information Technologies in classroom environment were examined.The sample of this study consisted of 164 teachers who were working at schools in Sakarya in the academic year of 2007-2008. The data was obtained by using a questionnaire and a semi-structured interview. The qualitative content analysis and frequency analysis were used for the analysis of the data obtained.The findings of this study revealed that teachers attended in-service training on information Technologies mostly used information Technologies in classroom environment.Results also indicated that teachers who were satisfied with in-service training given tended to use information Technologies more readily than those who were not.According to the results, the difficulties teachers facing in using information Technologies generally resulted from problems caused by hardware . It was also seen that some schools still could not provide educational software and the internet for their teachers.?