Grafik eğitimi veren ortaöğretim kurumlarında yazı-tipografi dersinin önemi ve karşılaşılan sorunlar
Importance of writing typography in the secondary school institutions were given education of graphic design and problems faced with the aplication of courses
- Tez No: 218901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUTKU DİLEM KALAFAT ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; grafik eğitimi veren orta öğretim kurumlarında yazı-tipografi dersinin öğrenci görüşlerine göre önemini ve dersin öğretiminde karşılaşılan sorunları saptamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere Ankara'da Grafik eğitimi veren 11 orta öğretim kurumu ile bu kurumlarda yazı-tipografi dersi verilen öğrenciler ve bu derse giren öğretmenler örneklem olarak belirlenmiştir.Araştırmanın amacına yönelik olarak uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından hazırlanan; 204 öğrenci ve 14 öğretmene uygulan anket sonucunda elde edilen bilgiler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Anketlerde yer alan her sorunun frekans ve yüzde değerleri alınıp tablolaştırılarak, grafik dağılımları ile yorumu yapılmıştır. Araştırma ile elde edilen bilgiler ışığında;?Öğrenci görüşlerine göre grafik eğitimi veren kurumlarda yazı-tipografi dersi önemlidir.?Grafik eğitimi veren kurumlarda yazı-tipografi dersi ile ilgili fiziki ortam, araç-gereç ve yazılı kaynak sıkıntısı yaşanmaktadır.?Yazı-tipografi dersi Grafik ve Fotoğraf alanı için ortak alan derslerinden biri olmasına rağmen bazı kurumlarda öğretim programı kapsamına alınmamıştır.?Yazı-tipografi dersinin öğretiminde dersin süresinin ve modül içeriğinin yetersiz olmasından kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır.?Yazı-tipografi dersinde kullanılan araç gereç ve dersin içeriği, teknoljinin ve sektörün gelişimine paralel olmadığı için dersin öğretiminde sorunlar yaşanmaktadır. Bu nedenle bölüm ve sektör ilişkisi olumsuz etkilenmektedir.Araştırmanın son bölümünde ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to define the importance of writing typography courses in the secondary schools and to define the problems faced with the application of courses.In order to realize this purpose, the students who has the writing typography courses and the teachers who teach the courses are selected as a sample group in the ten secondary schools in Ankara which have the graphic education.Due to the aim of the research, the survey is prepared due to the critics of experts and the results gathered from the survey which is applied to 204 students and 14 teachers is analysed with the help of SPSS (Statistical Software for Social Sciences) software. The frequencies and percentages of each question in the survey is summarised in tables and critisized with help of graphical presentation. From the results which is finalized by the survey;?According to students typography is important lesson in graphic design.?The institutions which has graphic education do not have enough physical space, instruments and written documents related with the courses.?However the course of writing typology is a common course in the discipline of Graphic and Photography, the education programme of some of the institutions does not cover such lectures.?There are problems which caused by the timing of courses and the insufficient contents of modules.?As the instruments and contents which are used in writing typology courses do not develope paralel to the technological and sectorel growth, there are problems in education of courses. From this reason, there is an negative interaction between the department and sector.In the end of the study, some of the proposals are given due to the problems defined in the study.