Büyükhemit deresi ve civarının (Delice:Kırıkkale) bitki sosyolojisi yönünden araştırılması
The Phytosociological study of the Büyükhemit deresi and its vicinity (Delice: Kırıkkale)
- Tez No: 21891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
BÜYÜKHEMİT DERESİ VE CİVARININ (DELİCE: KIRIKKALE) BİTKİ SOSYOLOJİSİ YÖNÜNDEN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Metin YAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran- 1992 ÖZ Bu araştırmada Büyükhemit deresi ve civarının (Delice : Kırıkkale) vejeta syon tipleri bitki sosyolojisi yönünden incelendi. Alanda üst eosen alt miyosen birimleri yer almaktadır. Birlikler kahverengi ve kırmızı-kahverengi topraklarda gelişim göstermektedir. Bölgede“yan-kurak alt-soğuk”Akdeniz iklim tipi hüküm sürmektedir. Araştırma alanının vejetasyonu Braun-Blanquet metoduna göre çalışıl-dı. Araştırma alanında orman ve step vejetasyonuna ait iki bitki birliği tanımlandı. Tanımlanan bu birliklerin ikisi de yenidir. Bunlar orman vejetasyonu na ait Quercetum macrolepi-cerridis bitki birliği ile step vejetasyonuna ait Minu- artio-Astragaletum microcephali bitki birliğidir.
Özet (Çeviri)
11 THE PHYTOSOCIOLOGICAL STUDY OF THE BÜYÜKHEMİT DERESİ AND ITS VICINITY (DELİCE: KIRIKKALE) (Master Thesis) Metin YAMAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June- 1992 ABSTRACT The vegetation types which belong to Büyükhemit Deresi and its vicinity (Delice: Kırıkkale) were studied in phytosociological point of view. Units of upper eosen and lower miyosen occur in this area. Plant associations have been found on brown and red-brown soil in this region. The type of“semi-arid, sub-cold”mediterranean climate is prevailing in this area. The vegetation of research area was studied according to the Braun-Blanquet method. In this research area two plant associations that belong to the forest and step vegetation were identified. These associations are new to science. Quercetum macrolepi-cerridis and Minuartio-Astragaletum microcephali are belong to the forest and steppe.respectively.