Central Bank's exchange policy and its effects on import and export
Merkez Bankası kur politikası ve kur politikasının ithalat ve ihracata etkisi
- Tez No: 64487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Merkez Bankası Kur Politikası ve Kur Politikasının İthalat ve İhracata Etkisi by Burak Büyükdemir Bu tezde Merkez Bankasının fonksiyonları, bağımsız karar alması, kur politikası ve uygulanan kur rejimlerinin yanı sıra Türkiye'de liberalizasyon sonrası uygulanan kur politikaları ve uygulanan kur politikalarının ithalat ve ihracata etkileri incelenmiştir. Merkez Bankacılığının karar vermede karşılaştığı problem, pratikte bağımsız olarak gözükmekte olan parasal politikaların esasında kur rejimlerinin yapısına bağımlı olmasıdır. Kur politikalarının aşırı yönetilmesi ve yönlendirilmesi aslında Merkez Bankalarının parasal politika seçeneklerinin azalmasına ve halen uygulanan uluslararası politikalardan uzaklaşmasına sebep olur. Türkiye'deki 1980'den sonra başlayan liberalizasyon dönemi uygulanan kur politikalarına göre iki alt döneme ayrılabilir. Liberalizasyonun ilk döneminde uygulanan sürekli devalüasyonlar her ne kadar ihracat performansına etki ettiysede dış ticaret açığı ve ithalat devalüasyonlardan olumlu etkilenmemiştir. Bunun sebeplerinden bir tanesi ihracat performansının ithalata bağımlı olmasıdır. İlk dönemde uygulanan kur politikası artan enflasyonla beraber 1988 sonrasında değişikliğe uğramış ve ihracat ve ithalata olan etkileri de değişmiştir. Liberalizasyonun ikinci yansı kur politikaları bakımından değişik özelliklere sahiptir. Sonuçta kur politikaları eğer yapısal çözümler ve parasal politikalar ile birlikte düşünüldüğü taktirde ithalat ve ihracat performansını etkileyecekleri düşüncesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Central Bank's Exchange Policy and Its Effects on Import and Export by Burak Büyükdemir This thesis provides a general framework for the analysis of exchange rate policies of central banks, policies implemented in the liberalization period of Turkey and its effects on imports and exports. Comparison of the period of real appreciation since late 1988 with the earlier period of real depreciation, and policy implications drawn from this are also reviewed. Central bank's decision problem is the practical independence of monetary policy that depends on the nature of the exchange rate regime. The more that the exchange rate is managed, the less is the freedom to choose a monetary policy that differs from that prevailing internationally. The Turkish liberalization period 1980-1995 can be divided into two subperiods from the perspective of exchange rate management. Although continuous deprecations at the beginning of the 80's has positively contributed to the growth of exports, trade balance deficits and the imports performance was not affected by real depreciation because of imports dependency on export growth. The exchange policy was changed in the mid 80' s because of accelerating inflation and its effects. The second period of the post-liberalization has different characteristics from the first. It is concluded that the exchange rate policies should affect export and import performance if and only if structural solutions, monetary policies, and exchange rate policies are decided together. iv