İran'a yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının tarihsel gelişimi ve analizi: 1990 ? 2006 dönemi uygulama
Historical developement and analysis of foreign direct investment in iran: Run phase 1990-2006
- Tez No: 218910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya, küreselleşme ve teknolojinin gelişmesine paralel olarak, büyük bir hızla değişmektedir. Bu değişmelere bağlı olarak uluslararası sermaye hareketlerinde de değişmeler olmuştur. Bu gelişmeler bağlamında yapılan çalışmada, İran'a yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının tarihsel gelişimi incelenmiş ve 1990-2006 yılları arasındaki döneme ait ülkenin ekonomik göstergeleri analiz edilmiştir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile diğer değişkenler arasında korelasyon analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir;1) Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile Mal ve hizmet ihracatı arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki bulunmuştur.2) Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile Cari fiyatlarla GSMH arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki olduğu belirlenmiştir.3) Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile Gayri safi yurtiçi hasıla arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.4) Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile Mal ve hizmet ithalatı arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki olduğu görülmüştür.5) Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile Mal ihracatı arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki olduğu belirlenmiştir.6) Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile Mal ithalatı arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki olduğu görülmüştür.7) Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile Döviz kuru arasında pozitif yönlü yüksek bir ilişki bulunmuştur.8) Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile Enflasyon arasında negatif yönlü bir ilişki olduğunu, fakat ilişkinin anlamlılık düzeyi %10 olduğu tespit edilmiştir.9) Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile Faiz arasında negatif yönlü yüksek bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regarding to the globalization and technological developements world is changing very quickly. It affects international investment inflows directions. In present thesis The Historical Developement and Analysis of Foreign Direct Investment in Iran has been studied and also economic indexes has been analized. Correlation analyse has been applied between FDI and different variables.As a result of the survey following conclusions have been obtained;1) High positive relation found between Foreign Direct Investment and Exports of Goods and Services.2) High positive relation obtained between Foreign Direct Investment and Gross National Income at current market prices (GNI).3) High positive relation determined between Foreign Direct Investment and Gross Domestic Product (GDP).4) High positive relation observed between Foreign Direct Investment and Imports of Goods and Services.5) High positive relation established between Foreign Direct Investment and Merchadise Exports.6) High positive relation existed between Foreign Direct Investment and Merchandise Imports.7) High positive relation presented between Foreign Direct Investment and Exchange rates.8) Accordıng to the negative relation between Foreign Direct Investment and Inflation rate, just their meaningful relationship for %10 has been observed.9) As a result of negative relationship for Foreign Direct Investment and Interest rates, high negative correlation has been obtained.