Özel eğitim programlarından ve farklı programlardan mezun öğretmenlerin BEP kullanma durumlarının saptanması
The proficiency of the teachers who are graduated form the department of special education and the teachers who are graduated form the departments other than special educationin relation to preparing and practicing '' individualized education schedule''
- Tez No: 218916
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TAZEBAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
 - Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı; özel eğitim programı mezunu öğretmenler ile farklı programlardan mezun öğretmenlerin özel eğitim alanında ?Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı?nı hazırlama ve kullanma yeterliliklerini saptamaktır.Bu araştırma, Ankara ilinde özel eğitim alanında çalışan sınıf öğretmenlerinin "bireyselleştirilmiş eğitim programları?nı hazırlama ve kullanma yeterliliklerini belirlemek amacıyla yapılan betimsel tarama modelinde bir çalışmadır.Araştırmanın örneklemini 2006?2007 öğretim yılında Ankara ili Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde bulunan, Çağdaş Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi, Batıkent Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi, Milli Piyango Başkent İş Okulu, Eryaman Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi, Hurin Yavuz Alp İş Okulu, Sincan Ali Aktürk Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi, Sincan İş Okulu, Anakara Lions Klüp Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu Özel Eğitim Sınıfı, Sakarya İlköğretim Okulu Özel Eğitim Sınıfı, Türkan Azmi Köksoy İlköğretim Okulu Özel Eğitim Sınıfı, Gülten Kösemen İlköğretim Okulu Özel Eğitim Sınıfında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama aracı ile toplanan veriler, bilgisayar ortamına aktarılarak analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 11,0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programından yararlanılmış olup, verilerin yorumlanmasında frekans değerleri, yüzdelikler ve yüzde ortalamalar kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı kullanmayla ilgili olarak, her iki program mezunlarının büyük bir çoğunluğunun Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı kullanmadığını, ancak, özel eğitim programı mezunlarının, farklı program mezunlarına göre Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı kullanma konusunda daha yeterli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to display the proficiency of the teachers who are graduated from the department of special education and the teachers who are graduated from departments other than special education in relation to preparing and practicing ?Individualized Education Schedule? in the special education area.This research is a kind of descriptive study to reveal the proficiency of the teachers who are working on special education area in Ankara in relation to preparing and practicing ?Individualized Education Schedule?.The sample of this research is composed of the teachers who are working at Modern Educational Demonstration School and Job-Training Centre in the city centre of Ankara; at Batıkent Educational Demonstration School and Job Training Centre; Mili Piyango Başkent Occupational Training Centre; Eryaman Educational Demonstration School and Job Training Centre; Hurin Yavuz Alp Educational Demonstration School and Job Training Centre; Sincan Ali Aktürk Educational Demonstration School; Sincan School of Occupation, Ankara Lions Club Education Centre For Autistic Children; Special Education Class of Gazi Osman Paşa Primary School; and Special Education Class of Gülten Kösemen Primary School.The data collected has been analyzed by transferring the data to the computer. The package program of SPSS 11,0 (Statistical Package for Social Sciences) has been used for analyzing the data and frequencies, percentage and mean has been used to interpret the data.The Results of this research display that the majority of both the teachers graduated from the department of special education and the teachers graduated from different departments are not sufficiently qualified in the area of preparing and practicing ?Individualized Education Schedule?. However, it is said that the teachers graduated from special education department are more independent and more proficient in relation to preparing and practicing ?Individualized Education Schedule? compared to the teachers graduated from departments other than special education.