İsak Nuri Rizevinin Zubdetul-İzhar adlı eserinin Arapça dilbilgisi öğretimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of İshak Nuri Rizevi's work called 'Zubdeul-İzhar' in term of Arabic gramer teaching
  1. Tez No: 218920
  2. Yazar: TUBA SATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada İshâk Nûrî Rizevî'nin ?Zubdetu'l-İzhâr? adlı eseri Arapça dilbilgisi öğretimi açısından değerlendirilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde Arapça olarak kaleme alınan ve Osmanlı Türkçesi ile şerhleri yapılan bu eşsiz eser, Latin harflerine aktarılarak kolay okunabilmesi amaçlanmıştır. İkinci bölümde ise eserin Arapça dilbilgisi öğretimi açısından günümüzdeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bütüncül metot esas alınarak eser her yönüyle incelenmiştir. Eserin yazarı olan İshâk Nûrî Rizevî'nin hayatı ve eserlerini içeren bilgiler çalışmanın giriş bölümünde aktarılmıştır. Ayrıca kendisi ile ilgili bazı belgeler ise çalışmanın ekler bölümünde sunulmuştur.Araştırmanın evrenini Osmanlı döneminde Arapça öğretiminde okutulan kaynaklar oluşturmaktadır. Örneklem olarak da ?Zubdetu'l-İzhâr? adlı eser ele alınmıştır. Bu eser günümüzde yazılan Arapça dilbilgisi ve nahiv bilgisi kitaplarıyla karşılaştırılmıştır.Çalışmanın sonucunda Arapçanın sentaksını açık ve akıcı bir uslup ile belirli bir mantık sırası içinde özetleyen bu eser, örneğine az rastlanır bir kabiliyetin mahsulü olduğu araştırmacı tarafından ortaya konulmuştur. Bu eser üzerine bilimsel çalışma yaparak, Arapçanın modern metotlarla öğretimine olumlu katkılarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, İshak Nuri Rizevi?s work called ?Zubdetu?l İzhâr? has been evaluated in terms of Arabic grammar teaching.In the first part, this unique work which had been written in Arabic and interpreted in the Ottoman Turkish Language, was transformed into the Latin characters in order to be read easily. However, in the second part, It?s aimed to determine the importance of the work in terms of Arabic grammar teaching at the present day. The work has been examined completely by using the deductive method. The information involving the writer?s biography and his works is submitted in the related studies part of this work. Besides some documents that are relevant to him are presented at the appendix of the study.The references that were instructed for Arabic language teaching in Ottoman period serve as the basis of this study. The work called ?Zubdetu?l izhar? is handled as a sample. This work has been compared with Arabic grammar books and the syntax books of present day.As a result of the study, it is stated by the researcher that this work which summarizes the syntax of Arabic language in a certain logical order with a clear and smooth style is a product of a proficient that can be found rarely. The scientific study carried out on this work has contributed positive advantages to the teaching of Arabic language with modern methods.