Temel eğitimde uygulanan Teknoloji ve Tasarım öğretim programı ve 7. sınıf öğretim programı uygulamalarının öğretmen görüşleriyle değerlendirilmesi
Appreciation on Technology and Design training program in basic education and practices of vıı. class training program within the teachers? points of views
- Tez No: 218921
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan Teknoloji ve Tasarım öğretmenlerinin, 2006-2007 öğretim yılında uygulamaya konulan Teknoloji ve Tasarım öğretim programına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesidir.Çalışma tarama modeline dayalı betimsel bir çalışmadır. Araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak, araştırmayı oluşturacak verileri elde etmek, öğretmenlere uygulamak amacıyla anket hazırlanmış ve öğretmenlere uygulanmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara ilinin Çankaya, Mamak, Gölbaşı, Yenimahalle, Altındağ ilçelerinde görev yapan Teknoloji ve Tasarım öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılamadığı için 249 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Toplam 249 öğretmene anket uygulanmış, elde edilen verilerin analizi SPSS-13 istatistik programı ile yapılmıştır. Araştırmada anket formla elde edilen sayısal veriler, bulgular kısmında ele alınarak yorumlanmıştır.Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde Teknoloji ve Tasarım öğretmenlerinin Teknoloji ve Tasarım öğretim programına ilişkin görüşlerinde cinsiyet ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Programın genel değerlendirmeler boyutuna ilişkin öğretmen görüşlerine bakıldığında iş ve teknik öğretmenlerinin ticaret öğretmenlerinden programı daha olumlu değerlendirdikleri görülmüştür. Teknoloji ve Tasarım öğretim programının uygulanmasında karşılaşılan sorunlara incelendiğinde ?yeterli hizmet içi eğitim almamak? ve ?araç gereç yetersizliği? en önemli sorunlar olarak tespit edilmiştir. Öğretmenlerin dersin işlenişinde kullandıkları öğretim yöntem ve tekniklerine ilişkin görüşlerine bakıldığında öğretmenlerin sınıf içi faaliyetlerde anlatma yöntemi ve soru cevap tekniğini daha fazla kullandıkları bulunmuştur.Öğretmenlerin; programın ölçme ve değerlendirme yöntem ve araçlarından gözlem formu, performans değerlendirme ve dereceli puanlama anahtarının geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu düşündükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The technology and design teachers? who are worked at level of primary schools, points of views on Technology and Design Training Program what was put into practice at 2006-2007 training period is a target of the thesis.This descriptive study was based on searching model where was gathered relevant data prepared questionnaire in order to apply to teachers and was searched literature sources.The teachers who charged with Technology and Design Training Program in Çankaya, Mamak, Gölbaşı, Yenimahalle, Altındağ districts of Ankara constituted limits of thesis.The questionnaire was applied to total 249 teachers in spite of the difficult to reach out all the relevant teachers and these questionnaires were utilized as numerical data and hereby SPSS-13 statistics method was used that these results were explained and discussed at findings.When the numerical data which has taken via above mentioned questionnaires was evaluated it was seen that some teachers who are previous commerce teaching informed negative observations about the Technology and Design Training Program than the others that there were variable differences as sexuality, professional experiment etc. here between the cooperated teachers.Thus a result of this; `insufficient in-service training? and `insufficiency for training tools? are important determinants were accepted as for practicability of Technology and Design Training Program. Even so, it has appeared that the teachers used explanation method and question-answer techniques.Finally, the teachers need to improve observation form, performance evaluation and a graded key at program tools.