Resimli hikaye kitaplarıyla verilen dramatik etkinlik uygulamalarının altı yaş çocuklarının bakış açısı kazanımlarına etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of dramatic play practice given with picture based story books on point of view gains for six year-old children groups
- Tez No: 218930
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, bakış açısı kazanımına yönelik resimli hikâye kitaplarıyla verilen dramatik etkinlik uygulamalarının altı yaş çocuklarının bakış açısı kazanımlarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, deney grubundaki 40 çocuk, kontrol grubundaki 30 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada, deney grubu çocuklarına, günlük eğitim programlarının bir parçası olarak 12 hafta boyunca, haftada üç gün, en az 20'şer dakikalık dramatik etkinlik eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise günlük eğitim programlarının uygulanmasına devam edilmiştir. Araştırmada veriler ?Genel Bilgi Formu? ve ?Bakış Açısı Alma Testi? ile toplanmıştır. Bu araştırmada veriler SPSS15 paket programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde, frekans ve yüzdesel dağılımların yanında iki gruplu karşılaştırmalar ve ön test-son test karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done by the purpose of the investigation of the effects of dramatic play practice given with picture based story books on point of view gains for six year-old children groups. 40 children in the experiment group, 30 children in the control group were included in the research. In the research, a dramatic play education program was performed on the experiment group children wasoughout 12 weeks, 3 days in a week at least 20 minutes a day. In the control group, their daily education program continued as usually. The datas collected with“General Information Form”and“Point of View Receiving Test”in the research. Datas were interpreted with SPSS 15 Packaged software. Beside frequency and percentage distribution, comparisons with two groups and pre-test final-test comparisons were made in the interpretations.